Uutinen tyrmäsi MYPA:n pelaajat: ”Onko seuran taru lopussa?”
Kuva: Juha Tamminen
Myllykosken Pallo on pelannut yhtäjaksoisesti korkeimmalla sarjatasolla 24 vuotta. Tuo taru päättyi kauteen 2014 ja nyt mahdollisesti myös koko seuran taru.
Urheilullisin perustein liigapaikkansa varmistanut MYPA jäi kabineteissa ilman liigalisenssiä. Lisenssi myönnettiin Ykköseen, mutta MYPA:n hallitus teki päätöksen luopua Ykkösen sarjapaikasta todeten, ettei nykytilanteessa ole edellytyksiä edustusjoukkueen pelaamiseen edes Ykkösessä.
– Itsekin vasta puoli tuntia sitten sain tietää asiasta. Ensimmäinen tyrmäys tuli kun liigapaikka evättiin ja nyt kun kanveesista ehdittiin vähän nousta, niin tuli toinen. Aika harmillinen juttu. Käytännössä en tiedä mitä tämä tarkoittaa. Onko tämä koko seuran tarun loppu? Se on vähän epäselvää. Jos täällä ei pelata liigaa tai Ykköstä, niin se on kova isku, ei vain meille pelaajille, vaan aika monta ihmistä seura kuitenkin työllistää. Koko alueelle tosi kova isku ja tosi iso sääli, MYPA:n pitkäaikainen luottomaalivahti Ville Iiskola kertoo SuomiFutis-sivustolle.
Iiskola tuli Suomen jalkapallokansalle tutuksi jo pelatessaan alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa. MYPA:n ohella hän on torjunut liigatasolla TPS:n ja KuPS:n riveissä. Nyt komea ura uhkaa päättyä ennen aikojaan.
– En rehellisesti tiedä mitä teen. Täytyy vähän miettiä ja puntaroida asioita. Olen aika pitkälle tässä alueessa kiinni kun on perhe, työt ja kämpät täällä. Aika monta liikkuvaa palasta ja ei niin vaan lähdetä muualle. Katsotaan, kunhan tässä saa selvyyden mitä seuralle nyt tapahtuu ja mitä tämä meidän pelaajien kohdalla lopulta tarkoittaa, Iiskola toteaa.
Sarjasääntöjen mukaan edustusjoukkuetasolla MYPA voi anoa paikkaa alimalta mahdolliselta paikalliselta sarjatasolta, eli 6. divisioonasta.
Matti Heikkilä
(päivitetty klo 13.21: korjattu Kaakkois-Suomen piirin alin sarjataso 6. divisioonaksi)
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Virallista: Tässä on KuPSin uusi päävalmentaja
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- Veikkausliigan otteluohjelma julkaistu – katso paikallisotteluiden ajankohdat
- Virallista: Ilves teki jatkosopimuksen 17-vuotiaan huippulupauksensa kanssa
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Simo Valakarin St. Johnstone menettämässä maalitykkinsä
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Avainpelaaja jätti FC Hakan – siirtyy Yhdysvaltoihin
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa