EM-finaaliin valmistautuvalle ruotsalaiselle kovaa kuittia – ”Hän oli aina suuri häviäjä”

Ruotsin ja Tanskan välinen alle 21-vuotiaiden EM-välierä on aiheuttanut jälkikäteen pienen sanasodan. Ruotsihan kaatoi Tanskan musertavin luvuin 4-1 lauantaisessa ottelussa.
Heti ottelun jälkeisessä ruotsalaiskanava TV4 Sportin haastattelussa avausmaalin tehnyt ruotsalaiskärki John Guidetti päätti adrenaliinin lumoissa lisätä tanskalaisten tuskaa. Mies totesi illan vastustajasta muun muassa ”tämä oli huonoin joukkue, jonka olemme kohdanneet alle 21-vuotiaiden kisoissa.”
Tanskan joukkueen Viktor Fischer ei kuitenkaan hänkään jäänyt hiljaiseksi, kun hollantilaislehti Voetbal International tiedusteli mieheltä kommenttia liittyen Guidettin purkaukseen.
– Tuonkaltainen pelaaja on aina mielenkiintoinen. Hän on hyvä pelaaja ja aina motivoitunut. Ruotsin joukkue oli vahva, antoi mies ensin tunnustusta vastustajalle.
Lopulta Fischer oli myös valmis sanomaan sanottavansa ruotsalaiskärjestä.
– Kun hän oli Feyenoordissa, hän oli aina suuri häviäjä, totesi tanskalainen.
– Joten nyt hän voi nauttia tästä, jatkoi Fischer.
Fischer siirtyi Ajaxin organisaation, jossa hän pelaa vieläkin, kaudeksi 2011-2012. Guidetti taas pelasi kauden 2011-2012 lainalla rotterdamilaisseura Feyenoordissa.
Guidetti pelasi ailahtelevan viime kauden Celticissä ja on tällä vapaa etsimään uutta seuraa. Huomenna tiistaina on kuitenkin edessä todellinen kohokohta nuoren miehen uralla, kun Ruotsi kohtaa Portugalin alle 21-vuotiaiden EM-finaalissa Prahassa.
Huominen kello 21.45 alkava finaali on nähtävissä suorana ja suomeksi selostettuna Elisa Viihteen kautta täältä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia