Kuka enää haluaa maalivahdiksi – 114 päästettyä maalia kolmessa ottelussa
Kuva: Getty Images
Monissa maissa – Suomi mukaan lukien – tuskaillaan maajoukkueen kärsiessä niukkoja tappiota, mutta asiat saavat hiukan toisen mittasuhteen kun katsoo Mikronesian tuloksia taannoisissa Tyynenmeren kisoissa.
Mikronesia esiintyi kentällä kolmesti – siis 270 minuuttia – ja pallo poimittiin joukkueen verkosta huimat 114 kertaa. Tahiti latoi taululle lukemat 30-0, Fidzi 38-0 ja Vanuatu peräti 46-0.
Joukkue vaihtoi maalivahtia kesken turnauksen – mikä sinänsä ei ole ihme – ja keskikenttäpelaaja Dominic Hadad joutui epäkiitolliseen tehtävään. Kumma kyllä maalivahdiksi on nyt suorastaan jonoa.
– Se on aika hassua, muutamakin kenttäpelaaja on sanonut haluavansa maalivahdiksi. Se johtuu siitä, että kun maalivahtimme torjuu, he saavat huikeat kannustukset, eikä vain katsomosta, vaan myös omilta pelaajilta, Mikronesian valmentaja Stan Foster kertoi BBC:lle.
Noin 100 000 asukkaan saarivaltio ei ole edes FIFA:n jäsen ja Fosterin mukaan Mikronesian eristäytyneisyys näkyi myös käytännössä.
– Monilla pelaajista ei ole aavistustakaan elämästä kotisaaren ulkopuolella. Minun pitää opastaa osaa hissien ja liukuportaiden käytössä, kertoi Foster, joka itse on australialainen.
– Tämä turnaus oli heille mahtava kokemus, jota he eivät koskaan olisi saaneet ilman jalkapalloa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Haastattelu: Jacob Friis, onko Huuhkajat mennyt alaisuudessasi eteenpäin?
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa
- Adam Ståhl ei ole katunut valintaansa – haluaa enemmän vastuuta Jacob Friisiltä: ”Valmentaja tekee päätökset…”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Adam Ståhl ei ole katunut valintaansa – haluaa enemmän vastuuta Jacob Friisiltä: ”Valmentaja tekee päätökset…”
- Katso: Robin Lod maalinteossa MLS:n pudotuspeleissä