Bundesliigan suuriin kuuluva Schalke tiedotti vahvistaneensa rivejään kokeneella laitapuolustajalla Sascha Rietherillä.

32-vuotias saksalainen edusti viimeksi toista Bundesliiga-seuraa Freiburgia. Hänellä oli sopimus seuran kanssa myös tästä kaudesta, mutta Schalken mukaan seurat sopivat siirrosta ilman siirtokorvausta. Hän teki seuran kanssa vuoden sopimuksen, missä on lisäksi optio toisesta vuodesta.

– Hän on kokenut pelaaja, joka on hyväksi nuorelle joukkueellemme. Hän tuo hyvän vaihtoehdon oikealle puolelle, kun [ykkösvaihtoehto] Atsuto Uchida on kärsinyt viime aikoina runsaasti kolhuista, Schalke-pomo Horst Heldt kommentoi hankintaa seuran kotisivuilla.

Riether on urallaan edustanut kahdesti Saksan A-maajoukkuettakin. Molemmat ottelut ovat vuodelta 2010.

Riether on lähes koko uransa pelannut kotimaassaan, mutta käväisi kausina 2011-2013 pelaamassa Valioliigaakin Fulhamin paidassa.

FC Schalke 04

@s04_en
DONE DEAL: Here's more on the news that @saschariether has joined the Royal Blues: s04.de/Riether2307

FC Schalke 04

@s04_en
#Heldt: @saschariether joins on a free transfer from @sc_freiburg. He's ready for action and will train today. #s04