PK-35 Vantaa emännöi ensi viikolla Naisten Mestarien Liigan karsintaturnausta: ”Tavoite on mennä jatkoon”
Myyrmäen jalkapallostadionilla Vantaalla ja Sonera Stadiumilla Helsingissä pelataan 11.-16.8 naisten Mestarien Liigan karsintaturnaus. Suomen edustajana toimii hallitseva Suomen mestari PK-35 Vantaa. Turnauksen muut joukkueet ovat latvialainen Rigas Futbola Skola, slovakialainen FC Nove Zamky sekä ukrainalainen WFC Kharkiv.
PK-35 Vantaa on Mestarien Liigan karsintavaiheessa mukana nyt jo neljättä kertaa. Joukkue on joka kerta toiminut karsintaturnauksen järjestäjänä ja mennyt siitä myös jatkoon pudotuspelivaiheeseen. PK on tälläkin kertaa ennakkosuosikki, sillä se oli sijoitettu arvonnan ykköskoriin UEFA-rankingilla 49, ja vastustajat ovat näin oletusarvoisesti vantaalaisia heikompia.
– Tavoite on mennä jatkoon, vaikka haaste on aiempia vuosia kovempi. Tänä vuonna vain voittaja etenee pudotuspelivaiheeseen 32:n joukkoon, kun aiemmin myös karsintaturnausten paras kakkonen pääsi eteenpäin.
– Valmistautuminen alkoi jo viime syksynä mestaruuden jälkeen. Joukkueemme on pysynyt hyvin kasassa, ja taso ryhmässä on todella kova. Olemme tehneet paljon rotaatiota, ja pelit ovat menneet hyvin etenkin hyökkäyssuuntaan, PK-35 Vantaan valmentaja Jari Väisänen kertoi seuran järjestämässä lehdistötilaisuudessa.
Väisänen on jo ehtinyt tutustua tuleviin vastustajiin.
– Ensimmäinen vastustajamme FC Nove Zamky on hankkinut pari maajoukkuetason vahvistusta Serbiasta. Siellä on muutama todella hyvä pelaajaa, mutta joukkueen taso on kuitenkin kysymysmerkki.
– Rigas Futbola Skola on erittäin puolustusvoittoinen joukkue, jolle on todella vaikea tehdä maaleja. WFC Kharkiv on varmasti vastustajista kovin, se on selvästi organisoiduin ryhmä, jolla on vaaralliset erikoistilanteet, Väisänen analysoi.
Matti Heikkilä
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPSin menestyksekäs eurotaival päätökseen – samalla tuli harmittava takaisku
- Viljami Sinisalolle iso onnistuminen Eurooppa-liigassa
- HBL: Helsinkiläisseura ulos sarjasta vedonlyöntiskandaalin vuoksi
- Optio käytetty! Maalitykki jatkaa Veikkausliigassa
- Mestarien liigan kohupelaajan väitetään myöntäneen törkeän tekonsa – paljasti totuuden joukkueelle
- Espanjalaismedia: Tässä on Lucas Bergströmin uusi valmentaja
- Haastattelu: Agon Sadiku avasi talven siirtoikkunan tapahtumia
- Simo Valakarin suojatin koomailu on nähtävä itse – ”Tämä on silkkaa komediaa”
- Atalanta nousi kahden maalin takaa-ajoasemasta voittoon viimeisellä sekunnilla
- Benjamin Källmanin pahimman uhkaajan taustalla erikoinen tarina
- Simo Valakarin suojatin koomailu on nähtävä itse – ”Tämä on silkkaa komediaa”
- Haastattelu: Agon Sadiku avasi talven siirtoikkunan tapahtumia
- Benjamin Källmanin pahimman uhkaajan taustalla erikoinen tarina
- Virallista: Saku Ylätupa palaa Veikkausliigaan
- HJK:n lento Euroopassa katkesi – PSG näytti, missä menee maailman huippu
- Pelaaja kosi naisystäväänsä kentällä – seuraavalla viikolla kävi nolosti
- Atalanta nousi kahden maalin takaa-ajoasemasta voittoon viimeisellä sekunnilla
- Tähtipelaajalta murtui leuka ja hampaat – Serie A:ssa nähtiin raju törmäys
- Virallista: FC Inter lainasi hyökkääjän Norjasta
- Espanjalaismedia: Tässä on Lucas Bergströmin uusi valmentaja