Walesin päävalmentaja jatkamassa: ”Toivottavasti pääsemme sopuun”
Kuva: Getty Images
Chris Coleman jatkaisi mieluusti Walesin päävalmentajana.
Colemanin sopimus Walesin kanssa loppuu ensi vuoden kesällä. Hän on kieltäytynyt keskustelemassa jatkosopimuksesta Walesin jalkapalloliiton kanssa kuluvien EM-karsintojen aikana, mutta tämän illan jälkeen tilanne on toinen: joukkue päättää karsinnat tänään Andorraa vastaan.
45-vuotias valmentaja uskoo jatkosopimuksen olevan vain muodollisuus, mutta hän ei halunnut tehdä hätäisiä päätöksiä karsintojen pelaamisen aikana. Jotta sopimus syntyy, hän haluaa maajoukkueen rakenteen pysyvän samanlaisena, kun mitä se on ollut hänen alaisuudessaankin.
– Toivottavasti pääsemme sopuun siitä, Walesia tammikuusta 2012 asti valmentanut Coleman kertoi BBC Sports Walesille.
Ensi kesänä Ranskassa pelattaviin EM-kisoihin selviytyminen ei pelkästään tyydytä Colemanin tavoitteita maajoukkueen eteenpäin viemiseksi. Hän painottaa, ettei työnsarkaa saa lopettaa nyt, kun kehitys on parhaimmillaan.
– Meidän täytyy jatkaa näiden pelaajien työntämistä eteenpäin, se on ainoa tapa. Nyt ei ole aika levätä kun pääsimme Ranskaan, hän tokaisi.
Colemanin sopimus olisi alustavasti päättynyt tänään Andorraa vastaan pelattavan EM-karsintojen päätösottelun jälkeen, mutta kisapaikan myötä sopimusta jatkettiin kesään asti. Nähtäväksi jää, solmiiko Walesin jalkapalloliitto vielä pidemmän pahvin
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”