© Kuva: Getty Images

Entinen Liverpool-tähti: ”Seura tarvitsee 200 miljoonalla uusia pelaajia taistellakseen mestaruuksista”

Liverpoolin takavuosien huippupelaajan Alan Hansenin mukaan seuran nykyiselle managerille Jürgen Kloppille pitää myöntää 200 miljoonan punnan siirtokassa, jotta joukkue pärjää kilpailussa pokaaleista muita suurseuroja vastaan.

Hansenin mukaan seuran vaihtelevat tulokset eivät johdu managerin taidoista vaan enemmän pelaajamateriaalista.

– Näillä pelaajilla ei voiteta liigaa. Jos ollaan realisteja, joukkue tarvitsee viisi merkittävää hankintaa. Jürgen Klopp on jo työn ottaessaan vastaan tiennyt haluamistaan vahvistuksista. Nyt omistajien täytyy vain mahdollistaa ne hankinnat, Hansen paalutti.

Liverpool on viime vuosina hankkinut pelaajia liukuhihnalta ja rahaa on palanut reilusti. Riittääkö omistajien rahkeet samaan jälleen kerran? Hansen epäilee tätä.

– Raha on kuitenkin ongelmana. Mitä ymmärrän, niin omistajat ovat kertoneet Kloppille rahaa olevan rajatusti. He ovat investoineet joukkueeseen jo paljon, ja ovatko he valmiita tekemään niin jälleen? Jos he aikovat tosissaan taistella mestaruuksista, hankintoja pitää tehdä parilla sadalla miljoonalla punnalla.

 

Hansenin mukaan tärkeimpiä hankintakohteita on uusi ykkösvahti ja pari topparia.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!