© Kuva: Getty Images

Brittijoukkueen fanit järjestävät karmivan protestin seuraomistajalle: Arkku ja ruusuja

Englannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Leeds Unitedin fanit ovat kyllästyneet seuraomistaja Massimo Cellinon edesottamuksiin ja haluavat tehdä tämän tiettäväksi italialaisliikemiehelle.

Fanit ovat perustaneet Time to go Massimo -nimisen ryhmän, joka haluaa seuraomistajan jättävän joukkueen taakseen.

Leedsin lauantaisen Boltonia vastaan pelattavan ottelun yhteydessä faniryhmä aikoo järjestää valehautajaiset, jossa surraan ”rakkaan seuran poistumista”. Ryhmä aikoo tuoda stadionin yhteyteen arkun, jossa lukee seuran nimi sekä valkoisia ruusuja arkun viereen. Lisäksi Cellinoa lähtemään käskeviä plakaateja tuodaan eri puolille kaupunkia.

Time to go Massimo -ryhmä suunnitelmissa oli myös lentokoneen lennättäminen stadionin yllä, perässään viiri joka kehottaa Cellinoa häipymään.

Fanit ovat suuttuneet Massimo Cellinon vähäisestä rahallisesta panostuksesta seuraan, minkä lisäksi taloudellisia epäselvyyksiä on aiheuttanut oikeudenkäynnit, jossa seuraomistajaa syytetään veronkierrosta.

Italialainen on myös vaihtanut Leedsin valmentajaa alle kahden vuoden jaksolla jo kuusi kertaa.

Viimeinen pisara faneille on ollut Cellinon poikien sanailu sosiaalisessa mediassa, jossa nämä ovat haukkuneet erilaisin sanakääntein Leeds-faneja.

» Katso Valioliigan ottelut, taulukko ja uutiset erikoissivultamme!