© Kuva: Getty Images

Seurapomon anonyymit nettikirjoittelut olivat liikaa: Teemu Pukin valmentaja irtisanoutui

Teemu Pukin edustaman Bröndby IF:n valmentaja Thomas Frank on irtisanoutunut.

Frankin irtisanoutumisen taustalla piilee erikoiset tapahtumat.

Bröndbyn osakkeista yli neljänneksen omistava seuran hallituksen jäsen Jan Bech Andersen oli kritisoinut vuodesta 2013 seuraa valmentanutta Frankia nettifoorumilla jo vuosien ajan. Andersen kritisoi valmentajaa nettifoorumilla poikansa anonyymin käyttäjätunnuksen takaa.

Kun hallituksen jäsenen nettikirjoittelut tulivat julki, tämä tunnusti olleensa kirjoitusten takana ja pyysi anteeksi.

Irtisanoutunut Frank nimesi eroamisensa syyksi Andersenin kirjoitteluiden ohella yleisesti huonot välit.

– Ei ole mikään salaisuus, että minun ja Janin [hallituksen jäsenen] välit ovat olleet huonot jo jonkin aikaa, ja viime päivien mediamylläkän jälkeen pidimme keskustelun. Tämän keskustelun perusteella olen päättänyt lopettaa yhteistyöni seuran kanssa, Frank sanoi lehdistötilaisuudessa The Guardianin mukaan.

Bröndby lisäksi irtisanoi johtoportaan jäsenen Soren Vadmandin, jonka korvaa seuran talousjohtaja Jesper Jorgensen.

Huuhkaja-hyökkääjä Teemu Pukki solmi viime kesänä Bröndbyn kanssa kolmen vuoden sopimuksen.

Lähteet: The Guardian & Yahoo Sports UK