Kuva: Saksalaisjoukkue protestoi rasismia vastaan eriskummallisella tavalla – hyvää vai huonoa makua?

Saksalainen alasarjaseura Deinster SV protestoi rasismia vastaan hämmentävällä tavalla.

Kannanotto oli seurausta pääsiäislauantain tapahtumista, jolloin kahden Deinsterin sudanilaisen pelaajan kimppuun hyökättiin.

Keskiviikkona seura julkaisi Facebook-sivuillaan digitaalisesti käsitellyn joukkuekuvan, jossa kaikkien pelaajien kasvot oli muutettu mustiksi. Kuvan saatteena julkaistiin teksti, jossa hyökkäys joukkueen sudanilaispelaajien kimppuun tuomittiin kovin sanoin ja pelaajien korostettiin olevan tärkeä osa joukkuetta etnisestä taustasta tai muista seikoista piittaamatta.

Unser Freund und Mitspieler Emad wurde am Samstag, aus rassistischen Gründen, beschimpft und geschlagen. Das ist einfach…

Julkaissut Deinster SV 30. maaliskuuta 2016

Kuvaa on Facebookissa tykätty ja jaettu tuhansia kertoja, ja se on saanut kiitteleviä kommentteja.

Positiivisten kommenttien lisäksi seuran solidaarisuuden osoitusta on myös hämmästelty. Kuvan kommenttiosion lisäksi mustaksi värjättyjä kasvoja on ihmetelty amerikkalaismedioissa, joissa kasvojen värjääminen yhdistetään vanhanaikaiseen teatteriperinteeseen, jossa valkoihoiset näyttelijät esittivät tummaihoisia halveksuvia stereotypioita värjätyin kasvoin.

Seuran kannanotto on varmasti hyvää tarkoittava, mutta solidaarisuuden osoituksen olisi kenties voinut ilmaista toisin, päättelee esimerkiksi Fox Sports.

Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.

Lähteet: BBC