Real Madrid -kasvatti kolmen kuukauden sopimuksella RoPS:n paitaan

Rovaniemen Palloseura on tehnyt alkuviikosta sopimuksen espanjalaisen maalivahti Antonio Regueron, 33, kanssa. Espanjalaismaalivahti Reguero siirtyy Suomeen Skotlannista kolmen kuukauden sopimuksella, kun RoPS:n edustusmiehistön kaksi muuta maalivahtia Ricardo ja Tyler Back ovat kärsineet alituisesti loukkaantumisista.

Reguero on Real Madridin kasvatteja. Ammattilaisuransa hän aloitti Realin reservissä ja oli jo lähellä siirtymistä seuran edustusjoukkueeseen. Viime vuodet Reguero on pelannut Skotlannin pääsarjaa 40 ottelun verran, edustaen useita eri joukkueita.

”Tucon” isoveli testissä

Viimehetken testijaksolle saapui myös kamerunilaiskärki Yves Robert Chouake, joka on pelannut maansa pääsarjassa. Hän on tehokkaasti Suomessa viime vuodet viettäneen SJK-kärki Ariel ”Tuco” Ngueukamin isoveli

– Kamerun on kova jalkapallomaa. Siellä jos pääsarjassa lappaa maaleja, niin lähtökohtaisesti kyseessä on kelvollinen pelaaja, RoPS-luotsi Juha Malinen perustelee testiä seuran kotisivuilla.

Siirtoikkuna sulkeutuu Suomessa 5. toukokuuta, joten sopimusuutisia pitäisi tulla pian, jos hankinta on tapahtumassa.