Wolfsburgia viime vuodet edustanut Naldo siirtyy Schalkeen ilmaisella siirrolla, kun sopimus edellisen seuran kanssa päättyi juuri. 33-vuotias toppari teki kaksivuotisen sopimuksen uuden seuransa kanssa.

Naldo tuli Saksaan aikoinaan vuonna 2005. Ensimmäinen seura oli Werder Bremen, jonka paidassa mies voitti Saksan cupin vuonna 2009 yhdessä mm. entisen Huuhkaja-topparin Petri Pasasen kanssa.

Hän siirtyi edelleen Wolfsburgiin vuonna 2012 ja juhli tämänkin seuran kanssa Saksan cupia vuonna 2015.

Mestarien liigassa tällä kaudella peräti kahdeksan parhaan joukkoon, mutta lopulta Real Madridille pudonnut, Wolfsburg sijoittui juuri päättyneellä Bundesliiga-kaudella kahdeksanneksi. Schalke oli viides.

FC Schalke 04

@s04
Erster Neuzugang zur kommenden Saison: #Naldo wechselt ablösefrei zum #S04. Alle Infos dazu: s04.de/Transfer_Naldo