© Kuva: Juha Tamminen

Veikkausliigan hännänhuippu saattaa pudota ensi kaudeksi peräti Kolmoseen!

Ilta-Sanomat uutisoi perjantaina, että PK-35 Vantaan pelaajat hakevat saataviaan palkkaturvasta. Seura on ollut koko kauden taloudellisessa ahdingossa ja Veikkausliigasta putoaminen on varmistunut jo aikapäiviä sitten.

PK-35 Vantaa hakee luultavasti, pannukakuksi jääneen Veikkausliiga-kauden jälkeen, sarjapaikkaa Ykkösestä, mutta lisenssi saattaa jäädä saamatta taloudellisin perustein. Ilta-Sanomien mukaan PK-35 Vantaata koskevia hakemuksia on ELY-keskuksessa tällä hetkellä käsittelyssä seitsemän kappaletta. Hakemusten yhteenlaskettu summa on 52 500 euroa.

Nähtäväksi jää, onko PK-35 Vantaalla resursseja hakea sarjapaikkaa Ykköseen, mutta tällä hetkellä seuran varavaihtoehto on Kolmosessa. Helsingin piirin Kolmosessa pelaa nimittäin PK-35, joka säilytti täpärästi sarjapaikkansa kuluneen kauden päätteeksi.

Eli käytännössä PK-35 Vantaa, eli seuran edustusjoukkue, lopettaisi toiminnan Vantaalla ja siirtyisi kotikaupunkiinsa Helsinkiin pelaten Kolmosessa seuran alkuperäisellä nimellä.

Kolmosessa pelaava PK-35 ilmoittaa seuran nettisivuilla hakevansa uusia pelaajia tavoitteenaan nousta Kakkoseen.

Voit lukea Ilta-Sanomien uutisen aiheesta täältä.