Steaua Bukarest hävisi oikeuskamppailun oikeudesta nimeensä ja seuran tulevaisuus on vaakalaudalla.

Oikeusistuimen ratkaisun mukaan seura on käyttänyt nimeään laittomasti. Se erkaantui valtion urheiluseurasta SCA Bukarest vuonna 1998, mutta Romanian puolustusministeriön mukaan nimi on kuulunut alunperin armeijan jalkapallojoukkueelle.

Ministeriö haastoi seuran oikeuteen vuonna 2011, ja vaati että se lopettaa nimen käyttämisen. Oikeuden ratkottua asian puolusministeriön hyväksi, ministeriö ilmoitti vaativansa seuralta lisäksi 40 miljoonaa euroa korvauksia nimen laittomasta käytöstä.

Seuran omistaja Gici Becali aikoo valittaa ratkaisusta korkeampaan oikeusasteeseen. Becalin mukaan seura menee konkurssiin, mikäli se joutuisi maksamaan puolustusministeriön vaatimat korvaukset. Silloin seura tippuisi amatööritasolle neljänteen divisioonaan, jossa armeijan varsinainen Steaua Bukarest pelaa.

Omistaja kertoi myös aikeistaan muuttaa seuran nimi FC Sports Becaliksi oman nimensä mukaan.

– Fanit kyllä seuraavat perässäni. He sanovat, että on tapahtunut suuri epäoikeudenmukaisuus ja tulevat perässäni, Becali sanoi AS:n mukaan.

Vuoden 1986 Euroopan cup -voittaja on maansa menestynein seura. Se on voittanut 26 Romanian mestaruutta.