Juniorimaajoukkueiden vakiokasvo sopimukseen HIFK:n kanssa: ”En ole kokenut vastaavaa muualla”
										Kuva: Juha Tamminen
					
		
		HIFK ja 22-vuotias laitapelaaja Nnaemeka Anyamele ovat allekirjoittaneet yksivuotisen jatkosopimuksen.
Kaksi edellistä kautta HIFK:ssa pelannut Anyamele pelasi viime kaudella IFK-paidassa 22 liigaottelua. Tuleva kausi on Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvolle ja useimmiten laitapuolustajana tai laitahyökkääjänä esiintyvälle pelaajalle kolmas peräkkäinen HIFK:ssa.
– Yksi isoin jatkosopimukseen johtaneista tekijöistä olivat meidän upeat fanimme, jotka uskovat meihin aina loppuun asti, vaikka pelit menisivätkin välillä heikosti. En ole kokenut vastaavaa missään muussa joukkueessa. He ovat jokaisessa ottelussa täysillä messissä ja tukena, Anyamele kehui seuran nettisivuilla.
Anyamele siirtyi HIFK:n riveihin kaudeksi 2015 FC Hongan riveistä, jossa hän pelasi kaksi kautta Veikkausliigaa. Yhteensä neljän liigakauden aikana Anyamelen tilille on kertynyt 86 liigaottelua, joten ensi kaudella varsinkin nopeudestaan tunnettu ”Emeka” tulee hätyyttelemään 100 pelatun liigaottelun rajapyykkiä.
Anyamelesta olivat HIFK:n lisäksi kiinnostuneita myös pari muuta liigaseuraa. Lisäksi hän käväisi näyttäytymässä ulkomailla ja haistelemassa ison maailman meininkiä. Anyamelella on edelleen kova halu päästä urallaan kansainvälisille kentille.
– Kyselyitä tuli muista kotimaisista seuroista, mutta ei mitään konkreettista. Kävin Englannissa testijaksolla ja näin siellä todella läheltä, millaista elämä on ammattilaisena. Se oli minulle silmiä avaava kokemus ja näytti minulle sen, kuinka paljon pitää tehdä lisää töitä, että pääsen eteenpäin urallani. Siirtyminen kansainvälisille kentille on yhä ehdottomasti tavoitteenani, Anyamele kertoi.
Lähde: HIFK Fotboll
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Veikkausliigan ottelu viivästyi katsomo-ongelmien takia – HS: Syynä HJK:n kannattajat
 - Tähän dramaattiseen hetkeen Suomen mestaruus ratkesi – katso video
 - KuPS on Suomen mestari!
 - Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
 - Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
 - Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
 - Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
 - Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”
 - Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
 - Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
 
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
 - Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
 - Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
 - Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
 - Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
 - Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
 - Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
 - Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
 - Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
 - Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen