Mieletöntä draamaa – Manchester Cityltä uskomaton nousu voittoon!
Kuva: Getty Images
Manchester City lähti selkeänä ennakkosuosikkina Mestarien liigan pudotuspelien avausotteluun Monacoa vastaan kotonaan. Pep Guardiolan joukot olivat pitkään ahdingossa, mutta nousivat kuin nousivatkin uskomattomien vaiheiden jälkeen 5-3-voittoon.
Raheem Sterling vei kotijoukkueen johtoon 26.minuutilla, mutta Radamel Falcao tasoitti 32. minuutilla upealla syöksypuskulla pelin 1-1:een, ja vasta 18-vuotias superlupaus Kylian Mbappe iski vieraat johtoon hienolla laukauksella 40. peliminuutilla. Siinä välissä Sergio Aguero kaadettiin rangaistusalueella, mutta espanjalaiserotuomari Antonio Mateu antoikin Aguerolle kortin sukeltamisesta.
Toisella jaksolla Monaco sai heti kättelyssä rangaistuspotkun. Falcao esitteli kuitenkin todella säälittävän tuhnun, jonka Willy Caballero nappasi helposti. Kahdeksan minuuttia myöhemmin Sergio Aguero tasoitti pelin 2-2:een.
Mutta ei mennyt kuin kolme minuuttia, kun Falcao iski illan toisen ja Monaco johti 3-2. Sitten kaadettiin Sterling rangaistusalueella – ei pilkkua. Mutta siitä meni vain pari minuuttia, kun Aguero iski 71. minuutilla jälleen ja peli oli 3-3.
Eikä draama tähän päättynyt. Kuusi minuuttia myöhemmin Kevin De Bruyne antoi kulman ja toppari John Stones kurotti pallon maaliin, isännät siirtyivät 4-3-johtoon.
Ja siitä meni vain viisi minuuttia, kun Leroy Sane iski hienon syöttökuvion päätteeksi Citylle loppunumerot 5-3.
LUE MYÖS:
- Pikkuhuuhkajat – U21 EM-karsinnat: TV, joukkue, ottelut, tulokset
- Lille aloittanut kauden erinomaisesti – Davide Ancelotti paljasti hauskan yksityiskohdan
- Viimeinen tanssi: Lionel Messi nähdään Argentiinan paidassa vielä kerran
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”