Tottenhamin taival eurokentillä päättyi – oma maali ja ulosajo ratkaisevassa osassa
Kuva: Getty Images
Tottenham Hotspurin tie Eurooppa-liigassa tyssäsi varhaisessa vaiheessa, kun lontoolaisjoukkue jäi ulos kilpailun 16 parhaan joukosta. Torstai-illalla pelattu toinen osaottelu päättyi 2-2 ja belgialainen KAA Gent eteni neljännesvälieriin yhteismaalein 3-2.
Lontoolaiset lähtivät toiseen osaan maalin tappioasemasta, mutta saivat loistavan alun, kun Christian Eriksen iski varhaisessa vaiheessa 1-0-maalin.
Tottenhamilla eivät kuitenkaan olleet tähdet kohdillaan. Kymmenen minuuttia ensimmäisen maalin jälkeen, Harry Kane ohjasi pallon vahingossa omaan verkkoon, ja ennen ensimmäisen jakson loppua Dele Alli sai suoran punaisen kortin.
Eurooppa-liigan ennätysyleisö oli Wembleyllä seuraamassa, kun Tottenham yritti vajaamiehisenä tehdä kahta maalia edetäkseen kilpailussa.
Tunnin kohdalla Victor Wanyama huudatti lontoolaisyleisöä ja iski Tottenhamin yhden maalin päähän jatkopaikasta, mutta Gentin Jeremy Perbetin maali kymmenen minuuttia ennen loppuvihellystä pilasi isäntien takaa-ajon.
Tottenhamin manageri Mauricio Pochettino oli pettynyt, mutta näki myös hyviä puolia joukkueensa pelaamisessa.
– Olen erittäin pettynyt. Olimme innoissamme, kun pääsimme pelaamaan taas kotiyleisön eteen, mutta päästimme maalin ekalla jaksolla, minkä jälkeen kaikki oli hankalampaa. Toisesta puoliajasta olen ylpeä, sillä pelasimme rohkeasti ja loimme paikkoja. Saimme kuitenkin vain yhden maalin tehtyä, vaikka olimme erittäin energisiä, kertoi Pochettino BBC:lle.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomalaistähden joukkueen ottelussa raju mellakka Saksassa – poliisihevoset kentällä
- Katso video: Bristol Cityn hyökkääjä iski kauden upeimman maalin
- Haastattelu: Gnistaniin siirtynyt Bogdan Milovanov joutui vaikeaan tilanteeseen Ruotsissa – ”Sirius yritti tehdä elämästäni mahdotonta”
- Vastustajaa lyöneelle Lionel Messille sakot
- Virallista: Joni Kauko palaa Suomen kentille – tässä on uusi seura
- Serie A yritti varoittaa piratismista – video meni pahasti reisille
- Cristiano Ronaldon uusin ennätys ei tullut yllätyksenä
- SuomiFutiksen tiedot: ”Suomen Messi” tarttui suomalaisen divariseuran haaviin
- SuomiFutiksen ennakko: Ligue 1 on selviytymistaistelua kaikille paitsi yhdelle
- MM-finaalin rettelöitsijöille rajut rangaistukset: pelikieltoa yhteensä yli 20 ottelun edestä
- SuomiFutiksen tiedot: ”Suomen Messi” tarttui suomalaisen divariseuran haaviin
- Virallista: Jaro myi himoitun hyökkääjälupauksen Ruotsiin – seuran viivyttely kostautui
- Virallista: Joni Kauko palaa Suomen kentille – tässä on uusi seura
- Suomalaiset ovat lähellä europelejä – illalla pamahti yksi käsittämätön tulos
- MM-finaalin rettelöitsijöille rajut rangaistukset: pelikieltoa yhteensä yli 20 ottelun edestä
- Yle: Nyt tärähti – AC Oululta jättikaappaus Veikkausliigassa
- Virallista: Ronaldinho palaa ammattilaiskentille ”romanttinen” tavoite mielessään
- Cristiano Ronaldon uusin ennätys ei tullut yllätyksenä
- Näkökulma: Uutisoimmeko väärin Veikkausliiga-seurojen euromenestyksestä?
- Rio Ferdinand nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa: ”On vain yksi mies”