Eurooppa-liiga 2026-27. Eurooppa-liigassa ei nähdä tällä kertaa mukana ainuttakaan suomalaisjoukkuetta.

Tältä sivulta löydät muun muassa Eurooppa-liigan uutiset, ottelut, tulokset ja sarjataulukon. Lisäksi tietoa televisioinnista ja yleisen infopaketin UEL-kaudesta.

Näytä koko sisällysluettelo

Eurooppa-liigan uutiset

 

Eurooppa-liiga 2026-27 – otteluohjelma

Lähimmät ottelut

PvmOtteluKlo
05.11.2026AGF AarhusAGF – BragaBRA19:45
05.11.2026AtalantaATA – Kairat AlmatyALM19:45
05.11.2026MidtjyllandMJY – AjaxAJA19:45
05.11.2026ThunTHU – HeartsHOM19:45
05.11.2026Belgradin Punainen tähtiCRZ – Inter Club de EscaldesESC19:45
05.11.2026KuPS – GentAAG19:45
05.11.2026Lincoln Red Imps FCLRI – Hajduk SplitHSP19:45
05.11.2026Mjällby AIFMJA – FK Borac Banja LukaBBL19:45
05.11.2026TrabzonsporTRA – FreiburgSCF19:45
05.11.2026AS MonacoASM – NordsjaellandNJA22:00
05.11.2026FC KööpenhaminaFCC – PisaIBE22:00
05.11.2026FC LuganoLUG – Kauno ZalgirisKAU22:00
05.11.2026TwenteTWE – Pafos FCPAF22:00
05.11.2026Getafe CFGET – BrightonBRI22:00
05.11.2026St. Truidense VVSTT – BrannBRA22:00
05.11.2026PanathinaikosPAN – CSKA SofiaCSK22:00
05.11.2026Riga FCRIG – FK JablonecJAB22:00
05.11.2026CS Universitatea Craiova 1948CSU – Egnatia RrogozhineEGR22:00

Koko otteluohjelma

Näytä koko otteluohjelma

Eurooppa-liiga 2026-27 – tulokset

Viimeisimmät tulokset

PvmOtteluTulos
22.10.2026HoffenheimHOF – LyonLYO3-0
22.10.2026AC Omonia NicosiaOMO – BenficaBEN1-4
22.10.2026OlympiakosOLY – AC Sparta PrahaSPA1-0
22.10.2026NK CeljeCEL – Red Bull SalzburgSAL2-2
22.10.2026LilleströmLSK – Real SociedadSOC0-6
22.10.2026Jagiellonia BialystokJAG – AnderlechtRSC0-3
22.10.2026Viktoria PlzenVPL – Levski SofiaLEV1-2
22.10.2026CelticCEL – CeltaCDV1-2
22.10.2026BesiktasBES – Crystal PalaceCRY2-2
22.10.2026BournemouthBOU – AC MilanACM3-0
22.10.2026Sturm GrazSTU – MarseilleMAR1-0
22.10.2026Union Saint-GilloiseUSG – Hapoel Beer ShevaHBS4-0
22.10.2026OFI CreteOFI – Bayer LeverkusenLEV0-2
22.10.2026Lech PoznanLEC – SunderlandSUN1-1
22.10.2026JuventusJUV – RennesREN2-2
22.10.2026Dinamo ZagrebDZA – NEC NijmegenNIJ2-4
22.10.2026FerencvarosFTC – SCU TorreenseTOR4-1
22.10.2026FC Ararat-ArmeniaARA – AZ AlkmaarAZA0-4

Kaikki tulokset

Näytä kaikki tulokset

Eurooppa-liigan liigavaihe

Kaudella 2026–27 liigavaiheessa on mukana 36 joukkuetta, jotka kaikki muodostavat yhden yhtenäisen liigan. Joukkueet on jaettu tason mukaan neljään koriin.

Kullekin joukkueelle arvottiin kaksi eri vastustajaa (yksi koti- ja yksi vierasottelu) kustakin korista. Jokaisella joukkueella on siis yhteensä kahdeksan eri vastustajaa.

Sarjataulukko

#JoukkueOVTHMP
1Benfica BEN330010-29
2Bayer Leverkusen LEV33008-09
3Bournemouth BOU33008-19
4Ferencvaros FTC33009-39
5Olympiakos OLY33004-19
6Union Saint-Gilloise USG32108-17
7Juventus JUV32109-37
8Besiktas BES32109-57
9Sunderland SUN32104-27
10AZ Alkmaar AZA32016-26
11AC Omonia Nicosia OMO32015-46
12Lyon LYO32015-66
13Rennes REN31204-35
14Real Sociedad SOC31118-34
15Crystal Palace CRY31118-54
16AC Sparta Praha SPA31115-34
17Levski Sofia LEV31113-34
18Dinamo Zagreb DZA31113-44
19Sturm Graz STU31111-34
20NEC Nijmegen NIJ31115-84
21Red Bull Salzburg SAL31113-64
22Anderlecht RSC31024-33
23Hoffenheim HOF31025-53
24AC Milan ACM31024-53
25Celta CDV31023-43
26OFI Crete OFI31023-43
27Jagiellonia Bialystok JAG31024-63
28SCU Torreense TOR31024-73
29NK Celje CEL30122-71
30Hapoel Beer Sheva HBS30121-61
31Lilleström LSK30122-91
32Lech Poznan LEC30121-91
33Viktoria Plzen VPL30032-70
34Marseille MAR30031-60
35Celtic CEL30033-90
36FC Ararat-Armenia ARA30032-110

Eurooppa-liiga 2026-27 – maali- ja syöttöpörssi

Eurooppa-liiga 2026-27 – televisiointi

Suomessa Eurooppa-liigan lähetysoikeudet ovat NENT Group Finlandilla, jonka alaisuuteen kuuluvat V Sportin maksukanavat sekä maksullinen suoratoistopalvelu Viaplay.

Viaplay näyttää kaikki Eurooppa-liigan eli UEFA Europe Leaguen ottelut lohkovaiheesta finaaliin asti. Lisäksi tärkeimmät ottelut näkyvät myös V sportin kanavilla.

Viaplayn hinta

  • Viaplay Total: 37,99-45,99€/kk
    • Total-paketti kattaa kaikki urheilusisällöt

Tilaa Viaplay painamalla tästä!

V sport -maksukanavien hinta

  • V Premium -kanavapaketin hinta palveluntarjoajasta riippuen: 38,40€-45,95€/kk
    • Kanavapaketin voi tilata DNA:lta, Telialta tai Elisalta
    • Lisätiedot: DNA, Telia, Elisa

Eurooppa-liiga – aikataulu

UEFA Eurooppa-liigan kausi 2026–2027 käynnistyi kesäkuussa 2026 karsinta-arvonnoilla ja huipentuu finaaliin Frankfurtin Waldstadionilla 26. toukokuuta 2027.

Ottelupäivät ovat pääsääntöisesti torstaisin (lukuun ottamatta 1. ottelupäivää ja finaalia).

1. Karsintavaihe (Qualifying Phase)

Karsintaottelut pelattiin kaksiosaisina (koti- ja vierasottelu). Voittajat etenevät seuraavalle kierrokselle tai liigavaiheeseen.

KierrosArvontapäivä1. osaottelu2. osaottelu
1. karsintakierros16. kesäkuuta 20269. heinäkuuta 202616. heinäkuuta 2026
2. karsintakierros17. kesäkuuta 202623. heinäkuuta 202630. heinäkuuta 2026
3. karsintakierros20. heinäkuuta 20266. elokuuta 202613. elokuuta 2026
Play-off-kierros3. elokuuta 202620. elokuuta 202627. elokuuta 2026

2. Liigavaihe (League Phase)

Liigavaiheen arvonta suoritetaan 28. elokuuta 2026. Jokainen 36 joukkueesta pelaa kahdeksan ottelua kahdeksaa eri vastustajaa vastaan.

OttelukierrosPelipäivä(t)
Ottelupäivä 116.–17. syyskuuta 2026 (keskiviikko–torstai)
Ottelupäivä 215. lokakuuta 2026
Ottelupäivä 322. lokakuuta 2026
Ottelupäivä 45. marraskuuta 2026
Ottelupäivä 526. marraskuuta 2026
Ottelupäivä 610. joulukuuta 2026
Ottelupäivä 721. tammikuuta 2027
Ottelupäivä 828. tammikuuta 2027

3. Pudotuspelivaihe (Knockout Phase)

Liigavaiheen sijoille 1–8 sijoittuneet etenevät suoraan neljännesvälieriin. Sijoille 9–24 sijoittuneet pelaavat kaksiosaiset pudotuspelien play-offs-ottelut. Finaali on yksiosainen.

KierrosArvontapäivä1. osaottelu2. osaottelu
Pudotuspelien play-offs29. tammikuuta 202718. helmikuuta 202725. helmikuuta 2027
Neljännesvälierät (Round of 16)26. helmikuuta 202711. maaliskuuta 202718. maaliskuuta 2027
Puolivälierät(Ei erillistä arvontaa)8. huhtikuuta 202715. huhtikuuta 2027
Välierät(Ei erillistä arvontaa)29. huhtikuuta 20276. toukokuuta 2027

4. Finaali (Final)

TapahtumaPäivämääräPelipaikka
Eurooppa-liigan finaali 202726. toukokuuta 2027 (keskiviikko)Waldstadion, Frankfurt, Saksa

Miten Eurooppa-liigan kausi 2026-27 pelataan?

Karsintojen ja suorien paikkojen myötä varsinaiseen kilpailuun – liigavaiheeseen – etenee yhteensä 36 joukkuetta. Kaikki joukkueet muodostavat yhden yhtenäisen liigan eli erillisiä lohkoja ei enää ole.

Joukkueet jaetaan neljään tasokoriin. Kullekin joukkueelle arvotaan liigan sisältä kahdeksan eri vastustajaa – kaksi kustakin korista. Kaikki joukkueet pelaavat neljä koti- ja neljä vierasottelua.

Voitosta saa edelleen kolme pistettä ja tasapelistä yhden.

Liigavaiheessa sijoille 9–24 sijoittuneet etenevät ensimmäiselle pudotuspelikierrokselle, joka pelataan muiden pudotuspelikierrosten (finaalia lukuun ottamatta) tapaan kaksiosaisena. Sijoille 9–16 sijoittuneet ovat arvonnassa sijoitettuja joukkueita, joille arvotaan parit liigavaiheessa sijoille 17–24 sijoittuneista joukkueista.

Ensimmäisen pudotuspelikierroksen voittajat etenevät neljännesvälieriin. Neljännesvälieriin pääsevät myös suoraan liigavaiheen kahdeksan parasta joukkuetta. Tästä eteenpäin kilpailuformaatti etenee samalla tavalla kuin aiempinakin vuosina.

Eurooppa-liiga 2026-27 – palkintorahat

1. Karsintavaiheen korvaukset (Qualifying Phase)

Joukkueet, jotka karsiutuvat ennen liigavaihetta, saavat kiinteän putoamiskorvauksen sekä erillisen ottelukorvauksen jokaiselta pelatulta karsintakierrokselta.

KarsintavaihePutoamiskorvausOttelukorvaus / pelattu kierros
1. karsintakierroksella karsiutuminen175 000 €+ 175 000 €
2. karsintakierroksella karsiutuminen175 000 €+ 175 000 €
3. karsintakierroksella karsiutuminen175 000 €+ 175 000 €
Play-off-kierroksella karsiutuminen175 000 €+ 175 000 €

Oman maansa mestarit: Jokainen kotimainen mestarijoukkue, joka ei pääse minkään UEFA-kilpailun liigavaiheeseen, saa lisäksi 260 000 € erillisen korvauksen.

2. Liigavaiheen palkintorahat (League Phase)

Liigavaiheeseen selviytyminen takaa jokaiselle 36 joukkueesta huomattavan kiinteän aloitussumman, jota voi kasvattaa ottelumenestyksellä ja sijoitusbonuksilla.

Tapahtuma / SijoitusPalkkio
Liigavaiheen peruspalkkio (pääsy liigavaiheeseen)4 310 000 €
Voitto liigavaiheessa (per ottelu)450 000 €
Tasapeli liigavaiheessa (per ottelu)150 000 €
Sijoitusbonus: Sijat 1.–8.600 000 €
Sijoitusbonus: Sijat 9.–16.300 000 €

3. Pudotuspelien palkintorahat (Knockout Phase)

Pudotuspeleissä palkintosummia kasvatetaan jokaisella kierroksella.

PudotuspelikierrosBonussumma
Pudotuspelien play-offs (sijat 9.–24.)300 000 €
Neljännesvälierät (Round of 16)1 750 000 €
Puolivälierät (Quarter-finals)2 500 000 €
Välierät (Semi-finals)4 200 000 €
Finaalin häviäjä (Runner-up)7 000 000 €
Mestari (Winner)13 000 000 € (7 M€ finaalipaikka + 6 M€ voittobonus)

Lähde: Wikipedia

Eurooppa-liiga 2026-27 – suomalaiset

Suomalaisseuroja ei nähdä Eurooppa-liigassa kaudella 2026–27.

Suomalaispelaajista mukana ovat Daniel Håkansin Lech Poznań, Oliver Antmanin Anderlecht ja Viljami Sinisalon Celtic 

Historiaa – Eurooppa-liigan ja UEFA Cupin mestarit

UEFA Cup pelattiin ensimmäisen kerran kaudella 1971-72. Nimi muuttui Eurooppa-liigaksi kaudella 2009-10.

Eurooppa-liigan hallitseva mestari on Aston Villa, joka juhli historiansa ensimmäistä mestaruutta vuonna 2026.

SeuraMestaruuksiaMestaruusvuodet
Sevilla72006, 2007, 2014, 2015, 2016, 2020, 2023
Internazionale31991, 1994, 1998
Liverpool31973, 1976, 2001
Juventus31977, 1990, 1993
Atlético Madrid32010, 2012, 2018
Tottenham31972, 1984, 2025
Borussia Mönchengladbach21975, 1979
Feyenoord21974, 2002
Eintracht Frankfurt21980, 2022
IFK Göteborg21982, 1987
Real Madrid21985, 1986
Parma21995, 1999
Porto22003, 2011
Chelsea22013, 2019
Anderlecht11983
Ajax11992
Atalanta12024
Manchester Utd12017
PSV Eindhoven11978
Ipswich Town11981
Bayer Leverkusen11988
Napoli11989
Bayern München11996
Schalke11997
Galatasaray12000
Valencia12004
Moskovan TsSKA12005
Pietarin Zenit12008
Shakhtar Donetsk12009
Villarreal12021
Aston Villa12026

Usein kysytyt kysymykset Eurooppa-liigasta

FAQ – UEL
Milloin pidetään Eurooppa-liigan arvonnat?
Kuinka monta joukkuetta etenee Eurooppa-liigan liigavaiheeseen?
Televisiointi – Mikä kanava näyttää Eurooppa-liigan ottelut?
Miten Eurooppa-liiga pelataan?
Ketä suomalaisia pelaa Eurooppa-liigassa?

LUE MYÖS