SJK:n hyökkääjälupaus lainalle Jyväskylään – ”Lähden sinne tekemään maaleja”
Kuva: Juha Tamminen
Seinäjoen Jalkapallokerho vuokraa nuorten maajoukkuehyökkääjä Elias Ahteen kesäkuuhun asti kestävällä sopimuksella JJK Jyväskylän riveihin.
21-vuotias Ahde oli talvella Suomen Cupin lohkovaiheessa SJK:n tehokkain hyökkääjä. Hän teki debyyttinsä Veikkausliigassa viime viikolla FC Lahtea vastaan.
– Hyvillä mielin lähden sinne ja olen todella tyytyväinen tästä mahdollisuudesta, että minut päästetään ja annetaan mahdollisuus näyttää valmennusjohdolle isoilla minuuteilla omia taitojani, sanoo Ahde SJK:n sivuilla.
– Lähden sinne tekemään maaleja, kuten aina. Sitä kuitenkin toivon, että siellä menisi hyvin alkukausi ja pääsisin sitten takaisin näyttämään omalle kotikentälle sen jälkeen. Tottakai uudessa joukkueessa pitää taistella aina minuuteista, mutta olen valmis tekemään hommia sen eteen.
Myös seinäjokelaisten päävalmentaja Sixten Boström oli tyytyväinen lainasopimuksen synnystä.
– Tämä on meille ja Eliakselle oikein hyvä vaihtoehto. Ellu saa toivottavasti paljon peliaikaa ja sitä kautta mahdollisuuden kehittyä entisestään. Tämä on mielestäni seuralta erinomainen ratkaisu, kun meillä tämmöinen mahdollisuus on. Pystymme laittamaan meidän omia kasvattejamme tavallaan kasvamaan hyvässä ympäristössä ja hyvällä tasolla. Se on yksi tapa kehittää näitä meidän nuoria pelaajia.
Lähde: SJK
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin