Entinen joukkuekaveri ei muistele uransa lopettavaa Philipp Lahmia lämmöllä: ”Näin hänen toiset kasvonsa”
Kuva: Getty Images
Saksalaislegenda Philipp Lahm päätti uransa lauantaina, kun Bayern München kuritti kauden viimeisessä ottelussaan Freiburgia 4-1.
33-vuotias Lahm on saanut viikonlopuna aikana valtavasti ylistystä ja positiivisia onnentoivotuksia, ja Bayern ilmoitti jo lisäävänsä Lahmin seuran kunniagalleriaan.
Laitapuolustajan vanha joukkuekaveri Michael Ballack ei kuitenkaan lähtenyt kehumiskilpailuun mukaan.
Bayern Münchenissä ja Saksan maajoukkueessa Lahmin kanssa pelannut Ballack toimi pitkään maajoukkueen kapteenina. Hän joutui kuitenkin luopumaan nauhastaan vuonna 2010 loukkaantumisen takia eikä voinut osallistua Etelä-Afrikan maailmanmestaruusturnaukseen mukaan.
Kapteenin nauha annettiin tuolloin Lahmille, joka ilmoitti kisojen aikana haluavansa pitää sen myös jatkossa. Bayern-puolustaja pitikin kapteenin paikkansa aina vuoteen 2014 asti, jolloin hän ilmoitti lopettavansa maajoukkueuransa.
Ballack taas ei ikinä esiintynyt Saksan joukkueessa vuoden 2010 jälkeen. Kiista kapteenin nauhasta vaivaa häntä yhä.
– Sain nähdä Lahmin toiset kasvot. En tiennyt, että pelaajan, joka otti kapteenin roolin, ei tarvitsisi antaa sitä takaisin jälkikäteen. Se oli suora hyökkäys, kertoi Ballack Sport 1 Doppelpassin haastattelussa.
– En ikinä palannut maajoukkueeseen sen selkkauksen jälkeen. En voinut tehdä asialle mitään. Tapa, jolla asiat etenivät ei todellakaan ollut ok.
Lähde: Goal
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Inter iski kahdeksan maalia – näin Suomen Cupissa pelattiin tiistaina
- MM-turnaus lähestyy! Ruotsi julkaisi kisajoukkueensa
- BBC: José Mourinho palaa Real Madridin päävalmentajaksi!
- Haastattelu: Veikkausliigasta tuttu maalitykki houkutteli Yeboah Amankwahin IFK Mariehamniin – ”Hän on kuin veljeni”
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Juho Talvitien NAC Breda putosi Hollannin pääsarjasta – ottelu jouduttiin keskeyttämään
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Taas se nähtiin: fanien ei pitäisi saada päättää palkinnoista
- Serie B:n nousukarsinnat käynnistyvät – Niklas Pyyhtiä, Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen taistelevat noususta
- The Athletic: Valioliigassa voi jysähtää iso valmentajapalkkaus
- Nähdäänkö Lionel Messi MM-kisoissa? Nyt tuli hyvä merkki
- Ennennäkemätöntä – Bundesliigan naispäävalmentajalta historiallinen temppu
- Lukas Hradeckylta suorat sanat AS Monacon tilanteesta: ”Meidän on katsottava itseämme peiliin”
- Toni Koskela kaatoi Stuart Baxterin Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski maalin
- Juventuksen peli oli ohi 12 sekunnissa
- Äkkirikastunut nousukas tekemässä ”PSG:t” Englannissa
- Näin Jani Honkavaara kommentoi ensimmäistä derbyvoittoaan: ”Olen todella ylpeä”