Norjan kolmosdivarin joukkueella isot suunnitelmat – aikoo nousta Bayern Münchenin ohi maailman isoimmaksi seuraksi
Kuva: Getty Images
Norjan kolmannella sarjatasolla pelaava Fram Larvik on asettanut itselleen todellisen haasteiden haasteen: se on päättänyt nousta maailman suurimmaksi jalkapalloseuraksi jäsenmäärässä mitattuna.
Tavoitteena on kerätä noin 300 000 jäsentä vuoden 2017 aikana ja siten syrjäyttää kärkisijaa hallussaan pitävä Bayern München, jolla on noin 270 000 virallista jäsentä.
#BeatBayern -kampanja sai alkunsa kolmen miehen päähänpistosta, kun Jan Tore Berg, Oyvind Stokstad ja Christer Fjellstad päättivät käynnistää ehkäpä yhden jalkapallon kunnianhimoisimmista altavastaajan tarinoista.
– Olemme olleet joukkueen toiminnassa mukana monia vuosia ja nähneet, että seuran rakentaminen ja huipun saavuttaminen eivät ole helppoja asioita. Tulimme siihen lopputulokseen, että ottaaksemme askeleen eteenpäin, meidän olisi keksittävä jotain fiksua, kertoi projektimanageri Berg VG:n haastattelussa.
– ”Mikä on maailman isoin jalkapalloseura?” ajattelimme. Nopean Google-haun jälkeen saimme selville, että se oli Bayern München 270 000 jäsenellään. Miksi Bayernin pitäisi olla suurin? Miksi me emme voisi olla maailman isoin jalkapalloseura?
Norjan vanhin seura Fram Larvik koki menestyksekkäimmät aikansa 1950-luvulla. 2500 istumapaikan stadionilla pelaava joukkue pyrkii uuteen nousuun kolmosdivisioonasta entisen ammattilaispelaaja Petter Belsvikin valmentamana.
Matka maailman suurimmaksi ei tule olemaan helppo ottaen huomioon, että Bayern mahduttaa joka viikko jo pelkästään stadionilleen noin 75 000 ihmistä. Norjalaisjoukkue luottaa kuitenkin sosiaalisen median voimaan ja ihmisten haluun toteuttaa ihmeitä jalkapallossa.
Voit katsoa Fram Larvikin esittelyvideon kampanjastaan alta. Jos et näe, voit katsoa sen täältä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Haastattelu: Tommi Pikkarainen kertoi miten Ghanan maajoukkuepelaaja päätyi VPS:ään
- Didier Deschamps paljasti – Kylian Mbappéa jouduttiin suojelemaan tulisessa MM-ottelussa
- LIVESEURANTA: Brasilia kohtaa huimassa ottelussa Norjan!
- Zlatan Ibrahimović MM-neljännesvälierästä: ”Olisin ottanut neljä punaista korttia”
- MTV:n selostaja hämmästeli MM-neljännesvälierän tuomarilinjaa: ”Tällaista ei ole nähty vuosiin”
- Ranskan MM-tähti kritisoi neljännesvälierien tuomaritoimintaa – ”30 rikettä ilman varoitusta”
- Kylian Mbappé latasi suorat sanat MM-vastustajasta – ”He eivät pelanneet jalkapalloa”
- Paraguayn koiruudet eivät riittäneet – Kylian Mbappé ampui Ranskan puolivälieriin
- Algerian päävalmentajalle potkut – Riyad Mahrez jättää myös seuransa
- Jesse Marsch: ”Olen niin ylpeä meidän joukkueestamme”
- Yksi Suomen huonoimmista jalkapallokaupungeista sai lajille uudet puitteet
- Paraguayn koiruudet eivät riittäneet – Kylian Mbappé ampui Ranskan puolivälieriin
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti pyysi Lionel Messiltä yhtä asiaa – ”Se oli uskomaton hetki”
- Kolumbia nappasi viimeisen jatkopaikan – tässä ovat MM-kisojen neljännesvälieräparit
- Carlo Ancelotti: ”Vain tämä mies voi neuvoa minua valmentamisessa”
- Kylian Mbappé latasi suorat sanat MM-vastustajasta – ”He eivät pelanneet jalkapalloa”
- Argentiina laitettiin reilun pelin periaatteen edelle – Lionel Messi kiitti
- Algerian päävalmentajalle potkut – Riyad Mahrez jättää myös seuransa
- MM-säännöistä poikettiin – Argentiina sai hyötyä
- Neymar 90 minuutin kunnossa – avaukseen vai penkille?