Helsingin Palloseura täyttää tänä vuonna kunnioitettavat sata vuotta. Vaikka seuran kulta-ajat ajoittuvat 1920- ja 1930-luvulle, tekee seura nykyisin arvokasta juniorityötä Pohjois-Helsingin alueella.

Seuran juhlavuoteen kuuluu paljon erilaisia tapahtumia. Tänään, perjantaina, edessä on 100-vuotisjuhlaottelu, kun seuran edustusjoukkue kohtaa FC POHUn Uudenmaan Kolmosen ottelussa, joka tunnetaan nykyisin paremmin nimellä Pohjois-Helsingin derby. POHUlla on yhtälailla aihetta juhlaan, sillä seura täyttää tänä vuonna 60 vuotta.

Ottelu pelataan HPS:n omalla kotikentällä Heeros Areenalla Paloheinässä. Ottelun aloituspotkun suorittaa HPS:n kanssa vuonna 1957 viimeistä seuran mestaruutta voittamassa ollut Pentti Rautiainen, jonka poika Pasi Rautiainen on tuttu kasvo muun muassa Viasatin jalkapallostudiosta.

HPS pelasi toistaiseksi viimeisen kautensa pääsarjassa vuonna 1964. Nykyisin seuran miesten edustusjoukkue on vakiinnuttanut paikkansa Kolmosessa, kun taas naisten edustusjoukkue nousi täksi kaudeksi Ykköseen.

HPS:ssa on pelannut historian aikana useita suomalaisia jalkapallosuuruuksia, kuten edesmennyt Kai Pahlman, Jyrki Heliskoski ja nykyinen Palloliiton puheenjohtaja Pertti Alaja. HPS on voittanut Suomen mestaruuden yhdeksän kertaa historiansa aikana, enemmän mestaruuksia on vain HJK:lla.