Helsingin Jalkapalloklubin ghanalainen laitahyökkääjä Evans Mensah on näillä näkymin jatkamassa uraansa HJK:ssa, kertoo Helsingin Sanomat.

Itävaltalaislehti Kurier uutisoi viime viikolla, että maan suurseura Rapid Wien olisi kiinnostunut 19-vuotiaasta Mensahista. Lehden toimittaja Alexander Huber kertoi HS:lle, että Rapid Wien oli vahvistanut hänelle seuran kiinnostuksen.

Kurierin raportoima kiinnostus ei ole kuitenkaan johtanut konkreettiseen tarjoukseen tai yhteydenottoon. HJK:n toimitusjohtaja Aki Riihilahti kertoi HS:lle, että helsinkiläisseura ei ole saanut yhteydenottoja liittyen Mensahiin eikä hän ollut myöskään tietoinen minkään seuran kiinnostuksesta.

Rapid Wienin lehdistöpäällikkö sanoi HS:lle, että seura ei kommentoi mahdollisia siirtoja juuri nyt.

Mensah on tällä kaudella pelannut Veikkausliigassa 23 ottelua, joissa hän on tehnyt seitsemän maalia ja antanut kaksi maalisyöttöä

Mensah saapui Klubiin viime vuonna lainasopimuksella ghanalaisesta Inter Alliesista. Kontrahtiin sisältyi osto-optio, jonka HJK käytti, ja Mensah allekirjoitti seuran kanssa kolmen vuoden sopimuksen.

HS:n tietojen mukaan HJK maksoi Mensahista noin 100 000 euroa.