Joey Barton jatkaa Jürgen Kloppin lyttäämistä: ”Hän ei ole erityinen valmentaja”
Kuva: Getty Images
Newcastle Unitedin ja Burnleyn entinen keskikenttäpelaaja Joey Barton on tehnyt selväksi, ettei Liverpoolin manageri Jürgen Klopp kuulu hänen suosikkivalmentajiinsa.
Barton sanoi viikonloppuna talkSPORT:lle, että Klopp, 50, on vain ”iso saksalainen cheerleader” eikä huipputason jalkapallovalmentaja.
Kick Off -ohjelmassa Barton päätti jatkaa Kloppin puutteiden käsittelyä luettelemalla valmentajia, jotka ovat hänen mielestään parempia kuin Liverpoolin saksalaisluotsi.
– En ole missään vaiheessa kutsunut häntä keskiverroksi. Olen vain sanonut, että hän ei ole erityinen valmentaja. Hän ei ole (Pep) Guardiola, hän ei ole (Jose) Mourinho, hän ei ole (Carlo) Ancelotti. Uskon, että hän laskee itsensä siihen kategoriaan, sanoi Barton.
– Menisin jopa niin pitkälle ja sanoisin, että hän ei ole edes (Mauricio) Pochettino. Pidetään mielessä, että hän tienaa kaksi miljoonaa puntaa kaudessa enemmän kuin Pochettino. Jos minun pitäisi valita heidän kahden väliltä sen perusteella, mitä olen Englannissa nähnyt, niin ottaisin Pochettinon joka päivä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Palermon huippuvire jatkuu – Joel Pohjanpalo iski maalin ja Jesse Joronen piti nollapelin
- Ruotsin cupin lohkovaihe käynnistyi – Toni Koskelan ja Jani Honkavaaran joukkueet hävisivät
- Pohjanmaan derbyssä hurja tulos – VPS murskavoittoon
- MLS-kausi käynnistyy illalla – mukana neljä suomalaista
- Ruotsalaisseura tekemässä huippuhankinnan luovin keinoin
- Euroopan pienin seura tyrkyllä pudotuspeleihin
- Glamourmalli kieltäytyi jakamasta meheviä juoruja Cristiano Ronaldosta
- Paloittelumurhaaja päästettiin ammattilaiskentille Brasiliassa
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Eero Markkanen: Ura jatkuu yllättävässä seurassa
- Euroopan pienin seura tyrkyllä pudotuspeleihin
- Ruotsalaisseura tekemässä huippuhankinnan luovin keinoin
- Paloittelumurhaaja päästettiin ammattilaiskentille Brasiliassa
- Näin Lech Poznańin valmentaja kommentoi KuPS-voittoa: ”Olemme tyytyväisiä, mutta…”
- Glamourmalli kieltäytyi jakamasta meheviä juoruja Cristiano Ronaldosta
- Neymarilta iso vihjaus – ura voi päättyä pian
- Philippe Coutinho katosi ottelusta – nyt hän rikkoi hiljaisuuden: ”Mietin pitkään, kirjoitanko tätä”
- MLS-kausi käynnistyy illalla – mukana neljä suomalaista
- Jättisensaatio viritteillä Mestarien liigassa – norjalaispelaajasta huima paljastus: ”Klæbo ei olisi olympiavoittaja nyt”