Espanjalaishyökkääjä kertoo, miksi valitsi Chelsean sijasta Tottenhamin – teki päätöksen loppuhetkillä
Kuva: Getty Images
Espanjan maajoukkueen hyökkääjä Fernando Llorente siirtyi Englannin siirtoikkunan viimeisenä päivänä Swansea Citystä Tottenham Hotspuriin noin 13 miljoonalla eurolla.
Viime kaudella 15 maalia Valioliigassa iskeneen Llorenten, 32, siirto Tottenhamiin tuli monille yllätyksenä, sillä hänen odotettiin siirtyvän Chelseaan, jota käskyttää hänen entinen managerinsa Antonio Conte.
Espanjalaishyökkääjä saapui Juventukseen Conten viimeiselle kaudelle 2013-14 ennen tämän lähtöä Italian maajoukkueen päävalmentajaksi. Llorente ampui Serie A:ssa 16 maalia ja Juventus juhli kauden päätteeksi mestaruutta.
Llorente teki debyyttinsä Tottenhamissa keskiviikkona, kun joukkue kaatoi Borussia Dortmundin 3-1 Mestarien liigassa. Hän vahvisti, että Chelsea oli pitkään hänen perässään, mutta Spursin manageri Mauricio Pochettino onnistui vakuuttamaan hänet siirtoajan loppuhetkillä.
– Totuus on, että Chelsea on ollut perässäni pitkään, mutta tiedätte, miten tämä lopulta toimii, kertoi Llorente La Vanguardian haastattelussa ESPN:n mukaan.
– Pochettino soitti minulle viimeisillä minuuteilla ja vakuutti minut. Tottenhamin projekti on vaikuttava. He ovat pärjänneet erittäin hyvin parina viime vuonna, ja luulen, että sovin erittäin hyvin tähän projektiin. Uskon, että voin auttaa heitä paljon.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Manchester City nappasi superlupauksen – 95 miljoonaa euroa tiskiin
- Turun derbystä tuli nimensä arvoinen taistelu – Inter hukkasi kultaisen sauman
- Roope Riski jättää Ilveksen – tässä on uusi seura
- Gnistan jatkoi tuttua menoaan Töölössä – Jussi Leppälahti: ”Upea kokemus”
- Entinen supertähti palaamassa RB Leipzigiin – nouseeko jälleen eliittihyökkääjäksi?
- Paikallisderbyssä tapahtuu! Gnistan nousi voittoon kahden maalin tappioasemasta
- 25-vuotias jalkapalloilija kuoli Portugalissa – muistetaan Englannin kentiltä
- Bayern Münchenille kauden ensimmäinen pokaali
- Suomalaistähden joukkueen ottelussa raju mellakka Saksassa – poliisihevoset kentällä
- Katso video: Bristol Cityn hyökkääjä iski kauden upeimman maalin
- Vastustajaa lyöneelle Lionel Messille sakot
- SuomiFutiksen tiedot: ”Suomen Messi” tarttui suomalaisen divariseuran haaviin
- Bayern Münchenille kauden ensimmäinen pokaali
- Virallista: Joni Kauko palaa Suomen kentille – tässä on uusi seura
- 25-vuotias jalkapalloilija kuoli Portugalissa – muistetaan Englannin kentiltä
- Katso video: Bristol Cityn hyökkääjä iski kauden upeimman maalin
- Haastattelu: Gnistaniin siirtynyt Bogdan Milovanov joutui vaikeaan tilanteeseen Ruotsissa – ”Sirius yritti tehdä elämästäni mahdotonta”
- Suomalaistähden joukkueen ottelussa raju mellakka Saksassa – poliisihevoset kentällä
- Virallista: Jaro myi himoitun hyökkääjälupauksen Ruotsiin – seuran viivyttely kostautui
- Yle: Nyt tärähti – AC Oululta jättikaappaus Veikkausliigassa