Espanjalaishyökkääjä kertoo, miksi valitsi Chelsean sijasta Tottenhamin – teki päätöksen loppuhetkillä

Espanjan maajoukkueen hyökkääjä Fernando Llorente siirtyi Englannin siirtoikkunan viimeisenä päivänä Swansea Citystä Tottenham Hotspuriin noin 13 miljoonalla eurolla.
Viime kaudella 15 maalia Valioliigassa iskeneen Llorenten, 32, siirto Tottenhamiin tuli monille yllätyksenä, sillä hänen odotettiin siirtyvän Chelseaan, jota käskyttää hänen entinen managerinsa Antonio Conte.
Espanjalaishyökkääjä saapui Juventukseen Conten viimeiselle kaudelle 2013-14 ennen tämän lähtöä Italian maajoukkueen päävalmentajaksi. Llorente ampui Serie A:ssa 16 maalia ja Juventus juhli kauden päätteeksi mestaruutta.
Llorente teki debyyttinsä Tottenhamissa keskiviikkona, kun joukkue kaatoi Borussia Dortmundin 3-1 Mestarien liigassa. Hän vahvisti, että Chelsea oli pitkään hänen perässään, mutta Spursin manageri Mauricio Pochettino onnistui vakuuttamaan hänet siirtoajan loppuhetkillä.
– Totuus on, että Chelsea on ollut perässäni pitkään, mutta tiedätte, miten tämä lopulta toimii, kertoi Llorente La Vanguardian haastattelussa ESPN:n mukaan.
– Pochettino soitti minulle viimeisillä minuuteilla ja vakuutti minut. Tottenhamin projekti on vaikuttava. He ovat pärjänneet erittäin hyvin parina viime vuonna, ja luulen, että sovin erittäin hyvin tähän projektiin. Uskon, että voin auttaa heitä paljon.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”