Ranskalaistähti on jumissa PSG:n reserveissä – ”Hänestä tulee alasarjojen Neymar”

© Kuva: Getty Images

Paris Saint-Germainin keskikenttäpelaaja Hatem Ben Arfa on ajautunut seurassaan ikävään tilanteeseen.

Ben Arfa, 30, saapui viime kesänä ilmaisella siirrolla Pariisiin pelattuaan loistavan kauden OGC Nicessä. Hän ei onnistunut kuitenkaan vakuuttamaan PSG:n päävalmentajaa Unai Emeryä osaamisestaan ja pelasi lopulta vain yhden täyden ottelun Ranskan Ligue 1:ssa. Hänet oli usein myös pudotettu täysin kokoonpanon ulkopuolelle.

Ranskalaistaiturilla ei ole paikkaa Emeryn joukkueessa myöskään tänä vuonna. PSG pudotti Ben Arfan seuran reservijoukkueeseen, koska hän ei suostunut siirtoikkunan loppuhetkillä lähtemään takaisin OGC Niceen tai Saint-Etienneen, jotka olivat kiinnostuneita hänen värväämisestään.

Ben Arfan agentti Jean-Jacques Bertrand ihmetteli asiakkaansa kohtelua RMC:n haastattelussa.

– Hänestä tulee CFA:n Neymar. Ainakin toivon niin! sanoi Bertrand Goalin mukaan viitaten Ranskan alasarjoihin, jossa Ben Arfa tulee reservien kanssa pelaamaan.

PSG:n reservijoukkue pelaa Championnat National 2:ssa, Ranskan neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla.

– Olemme nähneet niin monien pelaajien, jotka eivät ole kunnioittaneet sopimuksiaan, palaavan ruotuun. Mutta tässä on kyse täysin päinvastaisesta, me haluamme seuran kunnioittavan velvollisuuksiaan pelaajaa kohtaan.

– On kuin Hatemilla ei olisi sopimusta. Silloin lähdetään eikä silloin voi vaatiakaan mitään. Me emme voi toimia niin.

Ben Arfan sopimus PSG:n kanssa päättyy ensi kesänä.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.