12 ottelua ilman voittoa – VPS vajosi syvään kuiluun: ”Pelissä ollut tosi synkkiä jaksoja”
Kuva: Juha Tamminen
Muistatko vielä, kun Vaasan Palloseura nimettiin HJK:n suurimmaksi haastajaksi mestaruuskamppailussa? Se oli viime heinäkuussa, kun VPS kaatoi kotonaan Eurooppa-liigan karsinnoissa tanskalaisen Bröndbyn, mutta putosi yhteismaaleilla jatkosta.
Bröndby-voiton jälkeen VPS ei ole voittanut yhtäkään ottelua, ei yhtäkään. Vaasalaiset ovat pelanneet Veikkausliigassa viimeiset 12 ottelua ilman voittoa, saaliina on ollut viisi pistettä.
Vepsun pelitapaa kehuttiin kilpaa kauden puolivälissä ja päävalmentaja Petri Vuorisen metodeja ylistettiin surutta. Kehut ja ylistykset ovat lakanneet totaalisesti. Vuorinen kertoi, että joukkue piti maajoukkuetauon aikana palaverin hyvässä hengessä. Joku kyyninen voisi kutsua palaveria jo kriisipalaveriksi.
– Mielestäni meillä oli viime viikon loppupuolella hyvä palaveri, jossa kävimme läpi joukkueen kanssa tärkeitä asioita. Tutkailimme mitä kentällä on peleissämme tapahtunut, mitä siellä pitäisi tapahtua ja etenkin miten reagoimme, kun vastustaja tekee muutoksia pelissään, Vuorinen kertoi lehdistötilaisuudessa.
Joukkueen sairastuvalla oleva Timi Lahti komppasi päävalmentaja Vuorista. Palaverin anti oli hyvä.
– Pelaajat olivat tyytyväisiä palaveriin niin ikään. Valmennuksen ja pelaajiston ajatukset kohtasivat siitä, millaisia ratkaisuja tehdään, jotta ollaan kentällä vielä pikkaisen fiksumpia.
– Ei meidän pelimme ole ollut niin hirveän huonoa, mutta meillä on ollut peleissä tosi synkkiä jaksoja. Jengi muistaa sen 10 minuuttia, kun tekemisemme on ollut ihan paskaa ja peli on kääntynyt, vaikka olisimme pelanneet 70 minuuttia pelistä hyvin, Lahti analysoi.
VPS kohtaa torstai-iltana FC Interin. Molemmilla joukkueilla on kausi mennyt alle odotusten. VPS:n romahdus on kuitenkin omaa luokkaansa. Toisaalta Interin kausi kokonaisuudessaan on sujunut mollivoittoisesti, kun VPS oli pitkään sarjassa toisena. Tällä hetkellä VPS on kahdeksas ja Inter yhdeksäs.
Vaasalaisten viimeinen voitto Veikkausliigassa tuli 16. heinäkuuta ja silloin vastassa oli nimenomaan FC Inter.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Carlo Ancelotti: ”Vain tämä mies voi neuvoa minua valmentamisessa”
- Tässä on MM-kisojen kuntopuntari – yksi joukkue kyntää syvällä
- Näkökulma: Kap Verden matka MM-kisoissa muistutti jalkapallon kauneudesta
- Argentiina laitettiin reilun pelin periaatteen edelle – Lionel Messi kiitti
- MM-säännöistä poikettiin – Argentiina sai hyötyä
- Lionel Messi osoitti tukensa Venezuelan maanjäristyksen uhreille – ”Lähetän heille paljon voimia”
- LIVESEURANTA: Neljännesvälierät käyntiin – Kanada vastaan Marokko!
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti pyysi Lionel Messiltä yhtä asiaa – ”Se oli uskomaton hetki”
- Kap Verden pelaajilta poikkeuksellinen temppu MM-kisoissa – Lionel Messi piiritettiin
- Kolumbia nappasi viimeisen jatkopaikan – tässä ovat MM-kisojen neljännesvälieräparit
- MM-kisojen sensaatiomaalivahti pyysi Lionel Messiltä yhtä asiaa – ”Se oli uskomaton hetki”
- Javier Hernández: ”Portugalin keskikentän pitää tajuta, millainen pelaaja kärjessä on”
- Kap Verden pelaajilta poikkeuksellinen temppu MM-kisoissa – Lionel Messi piiritettiin
- Lionel Messin ennätys oli jäädä yllätyksen varjoon – Kap Verde kävi lähellä MM-jymypaukkua
- Kolumbia nappasi viimeisen jatkopaikan – tässä ovat MM-kisojen neljännesvälieräparit
- Tottenhamin menestysluotsi löysi uuden työpaikan
- Lionel Messi kehui Kap Verdeä – ”Näiden hetkien takia MM-kisat ovat ainutlaatuisia”
- Sami Hyypiä sai kovan kunnianosoituksen – toisen suomalaisen sivuuttaminen hämmentää
- Erikoinen sattuma Afrikan maiden MM-jatkopeleissä hämmentää
- Mitä Cristiano Ronaldo kuiskasi itselleen? – vaihtoehtoja on kaksi