Juha Malinen aiheutti erikoisella ratkaisullaan hämmennystä ja eripuraa – kommentoi tapausta somessa

Rovaniemen Palloseura otti sunnuntaina 3-0-kotivoiton Vaasan Palloseurasta, jolle tappio oli jo 14. peräkkäinen voitoton ottelu Veikkausliigassa.
Ottelua oli takana 90 minuuttia, ja RoPS johti ottelua jo kolmella maalilla, kun kotijoukkueen päävalmentaja Juha Malinen teki monien mielestä hieman erikoisen ratkaisun. Malinen vaihtoi maalivahti Antonio Regueron pois kentältä ja antoi siten Veikkausliiga-debyytin 19-vuotiaalle kakkosvahdille Juhani Kankaalle.
Twitterissä RoPS-luotsin päätös aiheutti erilaisia reaktioita. Osan mielestä kyseessä oli jopa hieman nöyryyttävä temppu, kun ottaa huomioon VPS:n voitottoman putken ja ottelun tilanteen. Toisia tapaus huvitti ja osan mielestä liigadebyytin antaminen Kankaalle oli täysin harmiton ratkaisu. (Juttu jatkuu twiittien jälkeen)
Keskustelu yltyi niin kiivaaksi, että RoPS:n virallinen tili ja lopulta päävalmentaja Malinen päättivät myös ottaa kantaa asiaan.
– Yleisö osoitti ”Tonille” seisaaltaan suosiota ja ”Juppe” sai valtavat aplodit sekä kannustukset. Olisiko pitänyt jättää tekemättä ja miksi? vastasi RoPS, kun seuralta udeltiin syytä Malisen vaihtoon.
Malinen puolusti päätöstään sanomalla, että halusi vain antaa nuorelle maalivahdilleen debyytin pääsarjassa.
– Ei kyse taktisuudesta jos vastustaja ei luo vaaraa. Halusin kiittää nuorta varamaalivahtia 2 vuoden harjoittelusta.
Voit katsoa RoPS:n ja Malisen twiitit alta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia