Juha Malinen aiheutti erikoisella ratkaisullaan hämmennystä ja eripuraa – kommentoi tapausta somessa
Kuva: Juha Tamminen
Rovaniemen Palloseura otti sunnuntaina 3-0-kotivoiton Vaasan Palloseurasta, jolle tappio oli jo 14. peräkkäinen voitoton ottelu Veikkausliigassa.
Ottelua oli takana 90 minuuttia, ja RoPS johti ottelua jo kolmella maalilla, kun kotijoukkueen päävalmentaja Juha Malinen teki monien mielestä hieman erikoisen ratkaisun. Malinen vaihtoi maalivahti Antonio Regueron pois kentältä ja antoi siten Veikkausliiga-debyytin 19-vuotiaalle kakkosvahdille Juhani Kankaalle.
Twitterissä RoPS-luotsin päätös aiheutti erilaisia reaktioita. Osan mielestä kyseessä oli jopa hieman nöyryyttävä temppu, kun ottaa huomioon VPS:n voitottoman putken ja ottelun tilanteen. Toisia tapaus huvitti ja osan mielestä liigadebyytin antaminen Kankaalle oli täysin harmiton ratkaisu. (Juttu jatkuu twiittien jälkeen)
Nyt nöyryytetään Vepsua. Reguero pois maalilta ja Juhani Kankaalle liigadebyytti. Ei siis mitään vammaa Reguerolla. #RoPS #Veikkausliiga
Mitäs paskaa tämä nyt oli @ropsrovaniemi?
90' RoPS vaihtaa mv Regueron ulos ja liigadebytantti Juhani Kankaan sisään. (3-0) #vpslive
Ja teidän mielestä on hienoa nöyryyttää kaveria pelaamalla aikaa ja tekemällä vaihtoja lisäajalla, vieläpä maalivahdin vaihto.
Ei kyse taktisuudesta jos vastustaja ei luo vaaraa. Halusin kiittää nuorta varamv 2v harjoittelusta
3-0 taululla, lisäaikaa mennään. Veskarin vaihto tuossa tilanteessa siis ajan peluuta ja taktinen vaihto, voiko @jumalin vahvistaa?
LUE MYÖS:
- Huuhkajat-vahdin päävalmentajan palli heiluu: ”Puhun tietenkin seurajohdon kanssa”
- Celtic hävisi Glasgow’n paikallistaiston – Viljami Sinisalo vaikeuksissa
- Mohamed Salah: Räjähtävä alku uudessa seurassa
- Käsittämätön tilanne tallentui videolle – kärry jyräsi ex-valioliigapelaajan
- Haastattelu: Piotr Parzyszek nauttii elämästään Kuopiossa
- Yllätys: Tällaista roolia Zinedine Zidane kaavailee Kylian Mbappélle
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Cristiano Ronaldon lähin uhkaaja on pulassa – tilasto paljastaa totuuden tuloskunnosta
- Haastattelu: Piotr Parzyszek nauttii elämästään Kuopiossa
- KuPS-pelaaja teki äärimmäisen harvinaisen maalin – nämä muistetaan aina
- Onko tässä mitään järkeä? Harry Kane pani historiakirjat uusiksi
- Suosio lähes kuin Martalla – yliopistopelaaja vetoaa miehiin
- Lukas Hradeckyn pomo: En ole tyytyväinen
- Mohamed Salah: Räjähtävä alku uudessa seurassa
- Erikoiset videot leviävät: EA Sports FC 27 -pelissä yllättäviä bugeja
- Entiselle Arsenal-kapteenille ”unelmapesti”
- Suru-uutinen: Inter-legenda on kuollut
- Jussi Leppälahti tuimana: ”Ehkä pienen kritiikin siemenen heitän tuohon Veikkausliigan jatko-ohjelmaan”