Brasilian entinen huippuvahti odottaa Neymarin ylittävän Lionel Messin – ”Minulle tämän hetken paras pelaaja”
Kuva: Getty Images
Brasilian entinen maajoukkuevahti Julio César uskoo Neymarin olevan valmis ohittamaan Lionel Messin maailman parhaana pelaajana. Hyökkääjätaituri jätti kesällä Barcelonan ja lähti 222 miljoonan euron maailmanennätyshintaan Paris Saint-Germainiin.
Hyökkääjäkaksikosta Neymar on tehnyt 12 peliin 11 maalia kaikissa kilpailuissa. Messillä on viisi enemmän kasassa.
– Neymar on minulle tämän hetken maailman paras pelaaja. Messi? Sanoin maailman. Messi on toiselta planeetalta. Nyt on kuitenkin Neymarin hetki, César hehkutti ESPN:n haastattelussa.
– Koko maailmaa seuraa häntä. Jopa ne ihmiset, jotka eivät kiinnostu jalkapallosta ovat kiinnostuneita Neymarista. He ihailevat häntä kenttätekemisten lisäksi sitä, miten hän kantaa roolinsa kentän ulkopuolella. Kunnioitan paljon Neymaria ja minulla oli kunnia pelata hänen kanssaan. Toivon hänelle Ballon d’Oria.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Haastattelu: Jacob Friis, onko Huuhkajat mennyt alaisuudessasi eteenpäin?
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa
- Adam Ståhl ei ole katunut valintaansa – haluaa enemmän vastuuta Jacob Friisiltä: ”Valmentaja tekee päätökset…”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa