Entinen seurakaveri puolustaa erotettua Patrice Evraa: ”Olisin saattanut reagoida samalla tavalla”
Kuva: Getty Images
Marseillen kapteeni ja maalivahti Steve Mandanda puolustaa beIN Sportsin haastattelussa seurasta potkut saanutta puolustaja Patrice Evraa, joka potkaisi oman joukkueensa fania päähän ennen Eurooppa-liigan ottelua portugalilaista Vitóriaa vastaan.
Euroopan jalkapalloliitto Uefa antoi Evralle, 32, loppukauden mittaisen pelikiellon ja Marseille hyllytti hänet tutkinnan ajaksi, minkä jälkeen ranskalaisseura antoi hänelle potkut. Evran mukaan Marseillen vieraskannattajat olivat huudelleet hänelle törkeyksiä ottelun alkulämmittelyn aikana.
Ranskan maajoukkueessakin Evran kanssa pelannut Mandanda, 32, sanoi, että olisi saattanut itsekin käyttäytyä samoin.
– Hän ei ole saanut vielä mahdollisuutta puhua joukkueelle, mutta tiedän, että hän aikoo tehdä sen. Hän kertoi minulle siitä puhelimessa ja hän luottaa siihen, että voi tulla hyvästelemään heidät, sanoi Mandanda ESPN:n mukaan.
– Hän on varmasti pahoillaan. Voin nähdä itseni hänen asemassa, mutta en puolusta hänen tekoaan, koska niin ei voi toimia. En ole kuitenkaan varma, olisinko reagoinut eri tavalla. Olemme vain ihmisiä.
– Välillä tulee tällaisia reaktioita, asioita, joita et välttämättä voi kontrolloida. Minun mielestäni hänen ei ole pyydettävä sitä anteeksi.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- HJK naaraamassa Serie A -maalivahdin – muuttuu saalistajasta saaliiksi
- Liitot kapinoivat Gianni Infantinoa vastaan – toimittaja vihjaa hurjasta suunnitelmasta
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Suru-uutinen: Lionel Messin isä on kuollut 68-vuotiaana
- Lehti: Gianni Infantinolla oli salasuhde – Uefa maksoi naisen ulos järjestöstä
- Katso video: Roman Eremenko täräytti yhden kauden upeimmista maaleista
- Juuri nyt: Argentiinan jalkapalloliitto tukee Gianni Infantinoa
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- HJK naaraamassa Serie A -maalivahdin – muuttuu saalistajasta saaliiksi
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Liitot kapinoivat Gianni Infantinoa vastaan – toimittaja vihjaa hurjasta suunnitelmasta
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet