Palaako David Moyes Valioliigaan? – yksi paikka vapautui jälleen hakuun

West Ham United kertoi maanantaina tiedotteesaan, että seuran edustusjoukkueen manageri Slaven Bilic ja hänen taustajoukkonsa on vapautettu tehtävistään.
Bilicin viimeiseksi otteluksi jäi lauantain 1-4-tappio Liverpoolille.
Kroatialaisvalmentaja hyppäsi West Hamin puikkoihin kesällä 2015 ja johdatti joukkueen ensimmäisellä kaudellaan Valioliigassa seitsemänneksi. Viime kevääksi sijoitus putosi heikohkon kauden jälkeen neljä pykälää, ja kuluvalla sesongilla West Hamin kone ei ole lähtenyt kunnolla käyntiin ollenkaan.
West Ham on onnistunut voittamaan kauden 11 sarjaottelusta vain kaksi, ja joukkue on taulukon häntäpäässä sijalla 18.
Lontoolaisseura kertoi tiedotteessaan, että se pyrkii nimeämään Bilicin seuraajan lähipäivinä. Brittimediassa West Hamin seuraavaksi manageriksi on povattu Evertonin ja Manchester Unitedin entistä käskyttäjää David Moyesia, joka myönsi itsekin, että hän on kiinnostunut paikasta.
– Olen aina sanonut, että haluaisin palata seuravalmennukseen. Jos sopiva tilaisuus tulee eteen, niin olen kiinnostunut, kertoi Moyes Bein Sportsin haastattelussa.
Viime kaudella Sunderlandia luotsanneelta Moyesilta kysyttiin suoraan, olisiko hän kiinnostunut West Hamin valmentamisesta.
– Olen kiinnostunut, mutta tällä hetkellä se paikka ei ole vapautunut. Tiedän, mitä Slaven varmasti käy tällä hetkellä läpi, sanoi Moyes sunnuntaina.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia