PS Kemille kaksi uutta pelaajaa
Kuva: Juha Tamminen
PS Kemi on tehnyt kaksi uutta pelaajasopimusta. Joukkueeseen liittyvät 26-vuotias toppari Viktor Shevchenko ja 18-vuotias hyökkääjäpelaaja Aleksi Isomäki.
Moldovalainen Shevchenko pelasi TP-47:n riveissä vuosina 2015 ja 2016 Kakkosessa 51 ottelua, joissa hän teki viisi maalia. Päättyneellä kaudella Shevchenko kuului liigapaikkaa tavoitelleen Ykkösen KPV:n vakiokalustoon pelaten 21 ottelua, joissa mies iski yhden maalin. Shevchenkon sopimus on kaksivuotinen sisältäen kahden kuukauden koeajan, joka päättyy helmikuun lopussa.
– Viktor tuo voimaa puolustuspään erikoistilanteisiin ja boksipelaamiseen, joissa meillä oli ongelmia viime kaudella. Lisäksi hän on hyvä lisä myös hyökkäyspään erikoistilanteisiin, joihin ensi kaudella on tarkoitus satsata. Hän pelasi Ykkösessä hyvän kauden ja pärjäsi hyvin. Kausi Ykkösessä oli sikälikin hyvä, että sieltä askel siirtyä Veikkausliigaan on pienempi kuin suoraan Kakkosesta, PS Kemin valmentaja Jari Åhman toteaa seuran tiedotteessa.
TP-47:n kasvatteihin lukeutuva Isomäki on pelannut nuoresta iästään huolimatta jo 65 ottelua Kakkosessa ja onnistunut maalinteossa kymmenen kertaa.
– Hänellä on potentiaalia murtautua jo ensi kaudella avauskokoonpanoon. Aleksi on samanikäinen ja samantyyppinen pelaaja kuin Albion Ademi, joka pelasi meillä hienon kauden, Åhman arvioi.
– Aleksi on pelaaja, jolla on motivaatiota isolla M:lla ja hän vastaa huutoomme alueen omien pelaajien saamisesta joukkueeseemme. Luulen, että hän on tullut oikeaan paikkaan oikeaan aikaan.
Isomäen ja PS Kemin sopimus on kaksivuotinen. Hankintojen myötä PS Kemillä on nyt yhdeksän sopimuspelaajaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- AC Oulun jättänyt Justin Rennicks löysi uuden seuran – palaa kotimaahansa
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Calciomercato: Kapteeni jättämässä Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon
- Joel Pohjanpalo iski voittomaalin – johtaa selvällä erolla Serie B:n maalipörssiä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- AC Oulun jättänyt Justin Rennicks löysi uuden seuran – palaa kotimaahansa