Tanskan suurseura virallisti siirron – Huuhkaja-vahti Jesse Joronen siirtyy Kööpenhaminaan
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien maalivahti Jesse Joronen siirtyy kesällä 2018 Tanskan suurseuraan FC Kööpenhaminaan. FC Kööpenhamina vahvisti viiden vuoden sopimuksen kotisivuillaan.
24-vuotias Joronen pelaa vielä kuluvan kauden loppuun saman liigan AC Horsensissa. Horsens hankki suomalaisen viime kesänä ilmaisella siirrolla Fulhamista. Fulhamin organisaatioon Joronen siirtyi jo vuonna 2009.
– Ei ole mikään salaisuus, että (Ruotsin maajoukkueen ykkösvahti) Robin Olsen vaihtanee maisemaa kesällä. Siksi olemme etsineet vahvistusta maalivahtiosastollemme. Jesse on tehnyt tällä kaudella vahvoilla otteillaan vaikutuksen kaikkiin, FCK:n päävalmentaja Ståle Solbakken kertoo.
– Häne on fyysisesti ja teknisesti todella hyvä, ja nuoresta iästään huolimatta hänellä on paljon kokemusta englantilaisesta jalkapallosta. Hän on jo debytoinut Suomen maajoukkueessa ja näemme hänessä paljon potentiaalia.
FC Kööpenhamina on voittanut kaikkiaan 12 Tanskan-mestaruutta, joista viimeiset kaksi kahdella edellisellä kaudella. Tämä kausi on mennyt vaisummin, sillä se on Tanskan Superliigassa vasta sijalla kuusi. UEFA:n seurarankingin tämän hetken paras pohjoismaalaisseura Kööpenhamina selviytyi myös Eurooppa-liigan pudotuspeleihin, joissa se kohtaa Atlético Madridin.
Simpeleellä peliuransa aloittanut Joronen ei ole ensimmäinen suomalaismaalivahti Kööpenhaminassa, sillä samassa seurasi pelasi vuosina 1995-1997 myös Suomen pitkäaikainen ykkösvahti Antti Niemi ennen Brittein saarelle muuttoaan. 195-senttinen Joronen on pelannut kaksi A-maaottelua.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- John Terry MM-välierästä: ”Englannilla on paperilla paljon parempi joukkue”
- Ranskan päävalmentaja paljasti – tämä on Kylian Mbappén pelikunto ennen MM-välierää
- Lamine Yamal paljasti syntymäpäivätoiveensa ennen MM-välierää
- Matias Siltanen aloitti Djurgårdenin pelin poikkeuksellisesti penkiltä – näin seura kommentoi
- Altti Hellemaa siirtyy Allsvenskanista Veikkausliigaan
- Fifan myöntämä poikkeuslupa pääsee käyttöön viimeistä kertaa – MM-välierä kohteena
- Xabi Alonso teki radikaalin ratkaisun – Chelsea-tähti jätettiin ulos
- MM-kisoista pudotettu videotuomari, 38, on kuollut
- Tehot Veikkausliigassa poikivat satojentuhansien eurojen siirron – joukkueessa nyt kaksi suomalaista
- Äkkirikastunut englantilaisseura iski taas – kiinnitti kaikkien tavoitteleman supertähden