Video: Tästä ei viime hetken tasoitus parane! – Beneventossa juhlitaan maalivahdin huikeaa osumaa: ”Suljin silmäni ja hyppäsin”

Benevento hankki seurahistorian ensimmäisen pisteen Serie A:ssa kotikentällään, kun se nousi huikean lopun myötä 2-2-tasapeliin AC Milania vastaan. Sarjanousijan sankariksi nousi maalivahti Alberto Brignoli.
Benevento sai lisäajan viimeisellä minuutilla vapaapotkun vasemmalta laidalta. Brignoli nousi tilanteeseen mukaan ja puski upealla syöksypuskulla tasoitusmaalin. Viimeksi maalivahti on tehnyt maalin Serie A:ssa vuonna 2001.
Katso video tästä linkistä (Viasat).
– Tätä on vaikea kuvailla. Menin vain sinne mukaan ja toivoin parasta viimeisillä sekunneilla. Olen iloinen kannattajien, pelaajien ja seurapresidentin puolesta, jotka eivät ole missään vaiheessa kääntäneet selkäänsä. Olisi egoistista puhua liikaa minusta, koska tämä on kaikkien juhla, Brignoli sanoi Sky Italialle.
Samalla 26-vuotias maalivahti pilasi myös Milanin uuden päävalmentaja Gennaro Gattuson debyytin. Beneventon kausi Serie A:ssa on ollut kaikkea muuta kuin helppo. Sarjanousija on saanut todeta karulla tavalla Serie A:n ja B:n suuren tasoeron. Sunnuntaina Beneventossa kuitenkin juhlitaan.
– Serie A:ssa pelaaminen on unelmien täyttymys, vaikka toivoimme, että olisimme menestyneet paremmin.
– Ajattelin, että peli on 2-1 ja 95. minuutti käynnissä, eikä meillä ollut hävittävää. Nousin ylös, suljin silmäni ja hyppäsin. Se oli enempi maalivahdin heittäytyminen kuin hyökkääjän syöksypusku, Brignoli kertoi innoissaan osumastaan.
Lähde: Football Italia
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä