Uuteen kauteen Ykkösessä valmistautuva HIFK on tiedottanut torstaina peräti yhdeksästä uudesta pelaajasopimuksesta. Seuran tiedotteen mukaan HIFK Edustuksen sekä kakkosjoukkueen pelaajasopimukset ovat jatkossa molemmat saman katon alla HIFK Fotboll Ab:lla. Täten siirtyminen Ykkösessä ja Kakkosessa pelaavien joukkueiden välillä on aiempaa helpompaa.

Nimensä sopimuspaperiin laittoivat viime kaudella HIFK:n A-juniorijoukkueessa esiintyneet Alexander Albäck, Axel Anderson, Joakim Ärilä, Joonas Salmi, Otto Brusiin ja Miika Lindqvist. Kaikki ovat siis edustusjoukkueen uudelle päävalmentajalle Teemu Kankkuselle hyvin tuttuja pelaajia, sillä Kankkunen valmensi viime kaudella juuri HIFK A:ta.

Seuran ulkopuolelta joukkueeseen liittyvät viime kaudella PS Kemiä edustanut 21-vuotias Reza Heidari, PK-35:sta saapuva Roope Myöhänen (17) sekä Viikingeistä siirtyvä Hussein Mohamed (20).

– Olen alusta asti puhunut siitä, että joukkuemme uudistuu ja nuorenee jonkin verran. Nämä pelaajat ovat yksi ryhmä sitä uutta sukupolvea joka tulevaisuudessa toivottavasti kantaa isoa vastuuta kentällä, Kankkunen kommentoi sopimuksen saaneita pelaajia.

Sopimuksen saaneista pelaajista voi lukea lisätietoja HIFK:n kotisivuilta.

SuomiFutis-sivuston saamien tietojen mukaan kokenut 32-vuotias Jukka Halme on lähellä sopimusta HIFK:n kanssa. Lisäksi HIFK on kiinnostunut maalivahti Tomi Maanojasta, jolla ei ole vielä sopimusta mihinkään muualle.

HIFK:lla on kasassa nyt 20 pelaajasopimusta tulevalle kaudelle:

Daniel Kollar
Pauli Kuusijärvi
Tommi Vesala
Matias Hänninen
Tuukka Andberg
Jaakko Lepola
Jani Bäckman
Tommi Jyry
Daniel Rantanen
Antti Ulmanen
Nikolas Saira
Esa Terävä
Alexander Albäck
Axel Anderson
Joakim Ärilä
Joonas Salmi
Otto Brusin
Reza Heidari
Roope Myöhänen
Hussein Mohamed