HJK:lta isoja uutisia – tähtihyökkääjä siirtyy Qatariin ja tärkeä jatkosopimus Akseli Pelvakselle
HJK vahvisti, että viime kauden jälkeen Ilveksestä HJK:hon siirtynyt Ariel ”Tuco” Ngueukam jatkaa uraansa Qatarissa. Lisäksi HJK on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen Akseli Pelvaksen kanssa.
Uutisoimme jo aiemmin, että Tuco olisi siirtymässä Qatarin pääsarjaan Al-Khor SC:n riveihin. Tuco ei ehtinyt näin ollen pelata yhtäkään ottelua HJK:ssa. Ilta-Sanomien tietojen mukaan HJK saa Tucosta maltillisen siirtokorvauksen.
– Tucolle siirto Qatariin on varmasti hieno mahdollisuus jo pelkästään taloudellisesti. Hienoa, että hänen hyvät otteensa Veikkausliigassa palkitaan, HJK:n jalkapallojohtaja Juho Rantala sanoi tiedotteessa.
Pelvas oli viime kaudella HJK:n paras maalintekijä. Pelvasta huhuiltiin Kreikan pääsarjaan, mutta mies päätti tehdä jatkosopimuksen HJK:n kanssa.
– Hienoa jatkaa Klubin laadukkaassa organisaatiossa ja loistavassa valmennus- ja treeniympäristössä. Varsinkin kun itse omaa pitkän HJK-taustan. Toivottavasti pystyn omalla panoksella auttamaan seuraa menestymään ja kehittymään entisestään tulevilla kausilla, Pelvas kertoi.
HJK:lle Pelvaksen jatkosopimus oli selviö, mikäli Tuco lähtisi pois, kuten nyt tapahtui.
– Syksystä asti meille oli selvää, että haluamme Pelvaksen tai vaihtoehtoisesti Tucon. Pelvas on pitkän linjan klubilainen ja edustaa kaikkea sitä, mitä me HJK:ssa arvostamme, Rantala totesi.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Pikkuhuuhkajien puolustaja oli nostamassa joukkuettaan Hollannin pääsarjaan
- HJK jatkosopimukseen luottopelaajansa kanssa
- Haastattelu: Ivan Piñolin TPS ei luovu identiteetistään – ”Tarjoamme yleisölle sitä, mitä he odottavat”
- Sarja-avaus Färsaarilla: 30–0
- Joel Pohjanpalo avaa: Tässä suhteessa Serie B:ssä on kivempaa kuin Serie A:ssa
- Veikkausliigan arvokkaimmalla pelaajalla on hurja hintalappu: neljä miljoonaa euroa
- Entinen Veikkausliiga-seura laski luikuria valmentajastaan – ansioluettelo täynnä härskejä väitteitä
- Jürgen Kloppilta vihje – paluu valmentajaksi?
- TPS vahvistuu ulkomaalaishyökkääjällä: ”On osoittanut viimeistelytaitonsa”
- Nyt se on varmaa: Liverpool ja Mohamed Salah lähtevät eri teille