Yksi Suomen kaikkien aikojen jalkapallomaalivahdeista, Jussi Jääskeläinen lopettaa pelaajauransa. Asiasta tiedotti Jääskeläisen pitkäaikainen seura Bolton Wanderers.

42-vuotias Jääskeläinen aikoo keskittyä jatkossa valmentajan uraan.

Jääskeläinen siirtyi täksi kaudeksi pelaajaksi ja maalivahtivalmentajaksi intialaiseen Atletico Kolkataan. Suomalainen pääsi kuitenkin pelaamaan vain yhdessä ottelussa, joulukuussa pelatussa Jamshedpur FC:tä vastaan. Tuo ottelu päättyi 0-0, joten Jääskeläisen pelaajaura päättyi komeasti nollapeliin.

Atletico Kolkata tiedotti keskiviikkona, että sekä Jääskeläisen että seuran toisen suomalaisen Njazi Kuqin pelaajasopimukset on purettu. Jääskeläinen kuitenkin jatkaa Atletico Kolkatan valmennustehtävissä kauden loppuun asti.

[readmore from=Jääskeläinen-Jussi]

Bolton kuvailee Jääskeläistä uutisessaan seuralegendaksi sekä ”yhdeksi seuran kaikkien aikojen pelaajista”. Jääskeläinen siirtyi seuraan VPS:stä vuonna 1997 ja on 526 ottelullaan Boltonin kaikkien aikojen pelattujen ottelujen listalla viidentenä. 15 Bolton-vuotensa aikana Jääskeläinen juhli seuransa kanssa muun muassa nousua Valioliigaan vuonna 2001 sekä kahta paikkaa europeleissä.

Lähdettyään Boltonista vuonna 2012 Jääskeläinen pelasi vielä West Hamissa ja Wiganissa ennen siirtoaan Intiaan.

Mikkelin Palloilijoiden kasvatti Jääskeläinen pelasi Suomen A-maajoukkueessa kaikkiaan 56 ottelua. ”Jässin” poika William Jääskeläinen pelaa niin ikään maalivahtina ja on jo edennyt Suomen poikien maajoukkueeseen.