ManU-kasvatin unelma pelata entistä seuraansa vastaan murenemassa: ”Olen täysin murtunut”
Kuva: Getty Images
Englannin neljänneksi korkeimmalla sarjatasolla Kakkosliigassa pelaavan Yeovil Townin hyökkääjä Otis Khan julkaisi anteeksipyynnön lauantaina saamastaan punaisesta kortista.
Khan, 22, sai suoran punaisen kortin ottelun lisäajalla, kun hän törmäsi tuomari Kevin Johnsoniin. Khan juoksi Johnsonin luokse protestoimaan, koska häntä oli revitty paidasta ennen Chesterfieldin 2-1-voittomaalia.
Pelikiellon vuoksi Khanilta on jäämässä väliin ensi perjantain FA Cupin ottelu hänen entistä lapsuuden seuraansa Manchester Unitedia vastaan.
Khan pahoitteli sosiaalisessa mediassa tapahtunutta sanomalla, että hän kompastui ja kaatui tuomaria päin.
– Haluan pyytää kaikilta anteeksi eilisestä. Tiedän, että jalkapallon kultainen sääntö on pelata pillinvihellykseen asti. Kuten voitte kuvasta nähdä, minä tunsin, että minua rikottiin ja luulin oikeasti, että tuomari aikoisi viheltää sen rikkeeksi, kirjoitti Khan Twitter-tililleen.
– Sen takia lopetin pelaamisen. Juoksin tuomaria kohti ja kompastuin ja kaaduin häntä kohti, minkä vuoksi törmäsin häneen. Minulla ei ollut mitään tarkoitusta hakea kontaktia Kevin Johnsonin kanssa. Herra Johnson, olen erittäin pahoillani siitä, että kaaduin sinua päin. Olen aina kunnioittanut tuomareita suuresti.
Khan toivoo, että hänen pelikieltonsa kumottaisiin, jotta hän pääsisi pelaamaan Manchester Unitedia vastaan.
– Toivon, että tilanne voidaan analysoida uudestaan, jotta voitte nähdä, että se ei ollut tahallinen teko. Toivon jonkin näköistä armeliaisuutta, sillä olen tällä hetkellä täysin murtunut, koska unelmani pelata lapsuuteni joukkuetta vastaan on vaarassa.
Khan edusti Manchester Unitedia juniorina kymmenen vuotta ennen siirtoaan Sheffield Unitediin vuonna 2012.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Pokaalipeikko kasvaa Cristiano Ronaldolla – taas kävi kylmät finaalissa
- Pornotähdeltä härski lupaus PSG-vahdille – totuus tuli vaimon suusta
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- 15-vuotias teinitähti hurmaa Australiassa – lajivalinta vielä tekemättä?
- Huuhkajien Viljami Sinisalo mukana tekemässä Skotlannin ennätystä
- FIFA poistui Kiinasta tappio niskassaan
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Harry Kane sai tunnustusta yllättävältä suunnalta – povataan Ballon d’Or -voittajaksi
- Amatöörisarjoista MM-kisoihin – Haiti julkaisi kokoonpanonsa
- Elävän legendan taru jatkuu
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Tässä on Ranskan kokoonpano kesän MM-kisoihin – Real Madridin tähtipelaaja ulkona
- Huippukauden pelannut Jesse Joronen ei ole ehdolla Serie B:n parhaaksi maalivahdiksi
- Amatöörisarjoista MM-kisoihin – Haiti julkaisi kokoonpanonsa
- Harry Kane sai tunnustusta yllättävältä suunnalta – povataan Ballon d’Or -voittajaksi
- Tony Miettinen ja Timo Stavitski voittivat Ruotsin cupin
- FIFA poistui Kiinasta tappio niskassaan
- Huuhkajien Viljami Sinisalo mukana tekemässä Skotlannin ennätystä
- Ville Koski oli kaatamassa Barcelonaa – valmentajalta kehut