Radiojuontajan puheet ManU:n pelaajista otettiin kannanottona Paavo Väyrysen puolesta: ”Ilma sakeana salaliittoteorioista”

Suomessa äänestetään ensi sunnuntaina uusi tasavallan presidentti tai käydään ainakin presidentinvaalien ensimmäinen kierros. Tunnettu radiojuontaja Aki Linnanahde kertoi hämmentävästä tilanteesta Twitterissä liittyen vaaleihin ja Manchester Unitedin tuoreeseen hankintaan Alexis Sáncheziin.
Jos voi mennä puurot ja vellit sekaisin, niin nyt jos koskaan joillain Radio Novan kuuntelijoilla ne menivät totaalisen sekaisin. Linnanahde puhui pelinumeron seitsemän historiasta Man Unitedissa, mutta ilmeisesti jotkut olivat yhdistäneet puheet presidenttiehdokas Paavo Väyryseen.
– Puhuin tänään radiossa Alexis Sánchezin siirron yhteydessä numeron seitsemän historiasta Manchester Unitedissa. Se kuultiin kannanottona Paavo Väyrysen puolesta. Alkaa olla ilma aika sakeana salaliittoteorioista. Olispa nää vaalit jo ohi, Linnanhde kirjoitti Twitterissä.
Sánchez saa Unitedissa numeron seitsemän, joka on tunnetusti melko tärkeä pelinumero Unitedissa. Viime vuosina tosin seiskapaitaa kantaneet pelaajat ovat enempi vähempi flopanneet ”Punaisissa paholaisissa”. Silti pelinumeroa ovat Unitedissa kantaneet aikojen saatossa myös sellaiset suuruudet kuten David Beckham, Eric Cantona sekä Cristiano Ronaldo.
Jos et näe alla olevaa twiittiä, voit katsoa sen täältä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Italopodcast: Parman tuore luotsi on koko siirtokesän mielenkiintoisimpia valmentajahankintoja
- Virallista: Cristiano Ronaldo ja Al Nassr jatkosopimukseen
- Malick Thiaw vaihtamassa seuraa Italiassa
- Lähde: Olivier Giroud lähellä paluuta Ranskaan
- Kesätoripodcast: Manchester United haluaa eroon neljästä tähtilaituristaan
- Miika Nuutisen HJK:lle avaustappio tylyin numeroin – ”Kaikkea muuta kuin mitä haettiin”
- Jürgen Klopp jyrähti seurajoukkueiden MM-turnauksesta – paljasti pahimman pelkonsa
- Lionel Messin Inter Miami sai selkäsaunan seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Dopingpannasta vapautunut Paul Pogba löysi uuden seuran
- Kasper Paanaselta huima maali – SJK löylytti IFK Mariehamnia