Tottenham-valmentaja rohkaisi ennenaikaisesti uransa päättänyttä entistä suojattiaan – ”Älä huolehdi Ryan”
Kuva: Getty Images
Entisen Tottenham-pelaajan Ryan Masonin ura päättyi ennen aikojaan 26-vuotiaana ikävään päävammaan (lue lisää tästä). Hullin keskikenttäpelaaja sai pahan kallomurtuman tammikuun 2017 ottelussa Chelseaa vastaan.
Tottenham-kannattajat lauloivat Masonin nimeä eilisessä Mestarien liigan ottelussa Juventusta vastaan. Valmentaja Mauricio Pochettino vihjasi, että englantilaiselle saattaisi löytyä tulevaisuudessa suojapaikka Spursin organisaatiosta.
– Hän oli viime päivinä harjoituskeskuksessa ja juttelimme paljon valmennustiimin kanssa. Se on todella surullinen uutinen, mutta samalla se on avannut suuren oven hänen ja hänen perheensä tulevaisuudelle. Hän on 26-vuotias, mutta uskomaton ihminen ja jalkapalloilija, Pochettino kehui lehdistölle.
– Ryan tulee aina olemaan minulle erityinen pelaaja. Ovemme ovat aina auki hänelle. Älä huolehdi Ryan, tulet menestymään myös kentän ulkopuolella! Siitä ei ole epäilystäkään.
Pochettino antoi Masonille 23-vuotiaana mahdollisuuden debyyttiin otettuaan miehen vaihdosta sisään syyskuussa 2014 Liigacupin ottelussa Nottingham Forestia vastaan. Kolme päivää myöhemmin argentiinalainen nosti keskikenttäpelaajan avaukseen Pohjois-Lontoon derbyyn Arsenalia vastaan.
Masonin läpimurto ammattilaisena tapahtui juurikin Pochettinon alaisuudessa.
– Muista hyvin, miten löysimme hänet. Ensimmäisenä päivänä kuntosalilla hän istui allapäin ja oli surullinen. Kysyin apuvalmentaja Jesus Pereziltä, kuka tämä kaveri on? Hän sanoi, Ryan Mason. Hän oli ollut viimeiset viisi kuukautta aina lainalla, eikä ollut pelannut loukkaantumisten vuoksi kertaakaan, Pochettino muisteli.
– Sanoin, että meillä on todella hyvä pelaaja käsissämme. Hän alkoi osoittamaan laatunsa harjoituksissa.
Lähde: ESPN
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Haastattelu: Jacob Friis, onko Huuhkajat mennyt alaisuudessasi eteenpäin?
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa