Bild: Perinteikäs Bundesliiga-seura potki valmentajansa pihalle – kesti työssään seitsemän viikkoa

© Kuva: Getty Images

HSV on antanut potkut päävalmentajalleen Bernd Hollerbachille, kertoo Bild.

Hollerbach nimitettiin hampurilaisseuran päävalmentajaksi 22. tammikuuta. Hän ehti olla joukkueen komennossa vain seitsemän peliä, joista joukkue hävisi neljä ja pelasi kolme tasan.

Hänen viimeiseksi ottelukseen jäi lauantain 0-6-tappio sarjakärki Bayern Münchenille. Hollerbachin edeltäjä Markus Gisdol nimitettiin HSV:n päävalmentajaksi syyskuussa 2016. Viime vuoden maaliskuussa Gisdolin sopimusta jatkettiin kahdella vuodella, mutta joukkue ajatui hänen komennossaan tällä kaudella syvälle putoamistaisteluun, jossa se on yhä.

HSV:n edustusjoukkueen valmennusvastuun ottaa väliaikaisesti seuran kakkosjoukkueen käskyttäjä Christian Titz.

Viime viikolla HSV potki pihalle myös seuran puheenjohtajan Heribert Bruchhagenin, jonka tilalle nimitettiin Frank Wettstein. Uusi puheenjohtaja taas antoi ensitöikseen kenkää urheilutoimenjohtajalle Jens Todtille.

HSV:llä on vielä kahdeksan ottelua aikaa välttää seuran historian ensimmäinen putoaminen Bundesliigasta. Joukkue on tällä hetkellä sarjassa viimeistä edellisenä, seitsemän pisteen päässä karsijan paikasta, jota miehittää Mainz.