IL: Juha Malinen selventää Jari Litmasen uutta roolia: ”Osaa lähestyä pelaajia fantastisesti”

Jari Litmasen rooli Palloliitossa muuttui, kun Kimmo Lipponen sai kenkää alle 19-vuotiaiden poikien maajoukkueen päävalmentajan tehtävästä.
Lipposen paikan otti Juha Malinen, joka valmentaa U19-joukkuetta EM-kotikisojen loppuun saakka.
Pian Malisen nimityksen jälkeen valmennusryhmää täydennettiin. Maalivahtivalmentajiksi tulivat Antti Niemi ja Eemeli Reponen ja Palloliitossa neuvonantajana toimineesta Litmasesta tuli valmentaja.
Malinen selvensi Litmasen nykyistä, uutta roolia Iltalehdelle.
– En ole ollut paikan päällä katsomassa hänen rooliaan aikaisemmin. Ehkä minä nyt painotan enemmän sitä valmennustiimin jäsenyyttä.
– Mitä Litmanen tekee siellä, niin se pyritään muokkaamaan Sveitsin reissun aikana, koska hän ja Rapa (valmentaja Marko Rajamäki) hoitavat ensimmäisen pelin. Sitä ennen on jo tieto, mihin päin haluan viedä sitä. Se tulee keskustelujen kautta ihan samalla tavalla kuin normaali joukkueen rakentaminen.
– Minulla on tiettyjä tekijöitä. Haluan vähän aikaa katsella, mikä rooli on, ja sitten se täsmennetään. Mutta se, mitä Litin kanssa ollaan puhuttu, niin hän on valmennusryhmän jäsen kuten Antti Niemi, Eemeli Reponen ja Rapa.
Malisen mukaan Litmasen rooliin voi osaltaan kuulua katsomovalmentamista, osaltaan yksilövalmentamista, mutta siihen saattaa löytyä muutakin.
– Jari osaa fantastisesti lähestyä pelaajia. Olen muutamissa tapahtumissa ollut mukana. Hän ei tee suurta roolia itsestään. Hän pystyy antamaan henkilökohtaisia neuvoja, näyttämään asioita.
– Miten se sitten saadaan soveltumaan siihen, että meillä on avainasemassa se, että toimitaan joukkueena yhtäläisesti.
– Päärooli ei ole, että valmennetaan yksilöitä. Nyt me halutaan käyttää kaikki vuorokaudet siihen, että ollaan joukkue, mutta kyllä Jarille löytyy sieltä rooli kuitenkin.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Nikolai Alholla viisi eri valmentajaa debyyttikaudellaan Asterasissa: ”Vähän oli tuulista”
- Veikkaus jätti Huuhkajien voiton maksamatta – toinen peliyhtiö kuittaa maksamattomat vedot
- HJK-kaksikko palaa ulkomailta Suomeen
- Bayern Münchenin jättänyt laituri teki rahakkaan sopimuksen Turkkiin
- Hollannin media haukkui kolme pelaajaa Pikkuhuuhkajien sensaatiomaisen EM-avauksen jälkeen
- Pikkuhuuhkajien pistetili auki – lisäajalla valtava pettymys huippumaata vastaan
- Jymypaukku vireillä! Pikkuhuuhkajat kyykyttää Hollantia
- Tässä Pikkuhuuhkajien avaus Hollantia vastaan
- Tanskalle taisteluvoitto Pikkuhuuhkajien EM-lohkossa
- Oliver Antmanin valmentaja sai pestin Saksan Bundesliigasta
- HJK-kaksikko palaa ulkomailta Suomeen
- Hollannin media haukkui kolme pelaajaa Pikkuhuuhkajien sensaatiomaisen EM-avauksen jälkeen
- Veikkaus jätti Huuhkajien voiton maksamatta – toinen peliyhtiö kuittaa maksamattomat vedot
- Bayern Münchenin jättänyt laituri teki rahakkaan sopimuksen Turkkiin
- Pikkuhuuhkajien pistetili auki – lisäajalla valtava pettymys huippumaata vastaan
- Tanskalle taisteluvoitto Pikkuhuuhkajien EM-lohkossa
- Joel Pohjanpalo paljasti mikä onnenkantamoinen rankkarissa kävi: ”Juuri kun olin potkaisemassa”
- Oliver Antmanin valmentaja sai pestin Saksan Bundesliigasta
- Haastattelu: Mitä kuuluu, João Klauss?
- Pikkuhuuhkajien Juho Talvitie sai siirron Hollantiin