Jalkapallo auttanut HJK:n huippulupausta elämässä – ”Minulle on naureskeltu ja puhuttu pahaa”
Kuva: Juha Tamminen
HJK:n 18-vuotias suurlupaus Enoch Banza aloittaa pian toisen kautensa Veikkausliigassa. Viime vuoden heinäkuussa Klubin edustuksessa debytoinut laitahyökkääjä oli seuran nuorin liigapelaaja.
Pukinmäen lähiöissä kasvanut Banza on syntynyt Suomessa. Nuorukaisen vanhemmat kuitenkin joutuivat pakenemaan 90-luvulla sisällisotaa Kongon Kinshahasta.
– Vanhempani ovat kertoneet meille lapsille, millaista elämä oli keskellä sisällissotaa. Heidän ympärillään kuoli ihmisiä. He näkivät ihmisiä tapettavan. Eivät he tienneet Suomesta mitään etukäteen, mutta tänne saavuttuaan he tiesivät olevansa turvassa, Banza kertoo HJK:n verkkosivuilla.
¨Banza on noussut HJK:n edustukseen saakka koko polun kautta. Ennen ykkösmiehistöä tutuksi tulivat HJK Malmi ja Klubi O4.
Jalkapallo on auttanut Banzaa myös elämässä. Nuorukainen on toisinaan kohdannut taustansa vuoksi ennakkoluuloja.
– Minulle on naureskeltu ja puhuttu pahaa, mutta en ole niistä koskaan välittänyt. Rumat puheet eivät osu minuun, sillä he eivät tiedä mistä puhuvat. Taitoni kentällä ova antaneet minulle itseluottamusta ihmisenä ja olen saanut muiden kunnioituksen, hyökkääjä avaa.
Banza pelasi viime kaudella kuudessa veikkausliigapelissä. Tänä vuonna hyökkääjälupaus on tehnyt kolmeen Suomen Cupin otteluun yhden maalin.
Lue koko juttu HJK:n verkkosivuilta tästä
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kaan Kairisen AEK Ateena Mestarien liigaan!
- Virallista: Ilari Kangasniemi siirtyy Englantiin
- Virallista: Kasper Paananen jättää Veikkausliigan
- Onko tässä mitään järkeä? Bodø/Glimt pelaa tänään toista päivää peräkkäin
- Jalkapallon entinen ihmepoika lopetti uransa – ikää vasta 21 vuotta
- Romano: Liverpoolille täysin uusi siirtokohde – 50 miljoonaa pöytään!
- Tanskalaisseura haalii pelaajia Ugandan kolmannelta sarjatasolta
- 18-vuotiaalla huippulupauksella painajaisdebyytti – Cristiano Ronaldon eleistä näkyi kaikki tarpeellinen
- Juventukselle ikäviä uutisia – supertähti sivussa useita kuukausia
- Cristiano Ronaldolle kävi nolosti: Al-Nassr piristyi selvästi vaihtokomennuksen jälkeen
- Jalkapallon entinen ihmepoika lopetti uransa – ikää vasta 21 vuotta
- Viljami Sinisalo keskellä skandaalia – Celticiltä järkyttävä sulaminen Mestarien liigan karsinnoissa
- Seurapomolta pitkä moitelista Bodø/Glimtille: ”Onko täällä Mestarien liiga -tunnelmaa? Ei”
- Virallista: Kasper Paananen jättää Veikkausliigan
- Vertailu osoittaa: HJK-lupaus on Euroopan parhaita nuoria pelinrakentajia
- KuPS iski viime hetkellä – sarjakärjelle kova vahvistus!
- Onko tässä mitään järkeä? Bodø/Glimt pelaa tänään toista päivää peräkkäin
- Cristiano Ronaldolle kävi nolosti: Al-Nassr piristyi selvästi vaihtokomennuksen jälkeen
- 18-vuotiaalla huippulupauksella painajaisdebyytti – Cristiano Ronaldon eleistä näkyi kaikki tarpeellinen
- Tanskalaisseura haalii pelaajia Ugandan kolmannelta sarjatasolta