MM-kisoissa pelanneen ex-valioliigapelaajan kaksoset siirtyvät Kakkosen seuraan
Oululainen JS Hercules tiedottaa kotisivuillaan tehneensä pelaajasopimukset Nazim ja Kalim Amokachin kanssa. Kaksospoikien isä on nigerialainen pelaajalegenda Daniel Amokachi, joka toimii JS Herculesin teknisenä johtajana.
Amokachit ovat pelanneet Herculesin junioreissa aiemminkin, mutta virallinen debyytti edustusjoukkueessa on yhä tekemättä. Se johtuu siitä, että hyökkääjinä pelaavat pojat siirtyivät elokuussa 2016 – 20-vuotiaina lupauksina – isänsä jalanjäljille Turkin suurseuraan Besiktasiin. Nyt Amokachin veljeksille langetetaan suuri vastuu Herculesin maalinteosta.
45-vuotias Daniel Amokachi lukeutuu Nigerian jalkapallon legendoihin. Hän pelasi urallaan 44 A-maaottelua ja esiintyi myös kahdesti MM-turnauksessa, vuosina 1994 ja 1998. Maajoukkuepaidassa Amokachin suurimpia saavutuksia ovat Afrikan-mestaruus sekä olympiakulta vuodelta 1996. Amokachi teki olympiafinaalissa maalinkin.
Seurajoukkueuraltaan Amokachi muistetaan lähinnä Evertonista ja Besiktasista. Hän teki nykymuotoisen Mestarien liigan historian ensimmäisen maalin ja sijoittui kolme kertaa kolmanneksi Afrikan vuoden jalkapalloilijan äänestyksessä (vuosina 1994-1996).
Amokachien lisäksi sopimuksen saivat jo viime kaudella Herculesissa pelanneet Karam Hadhoud, Samu Himanka sekä Darius Kangissoupke.
LUE MYÖS:
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa