Suomen U17-maajoukkue venyi upeasti – tutut pelimiehet iskussa: ”Sunnuntaina jahdataan isoa paukkua”

Suomen alle 17-vuotiaiden maajoukkue piti jatkohaaveet EM-lopputurnaukseen elossa voittamalla Madeiralla torstaina Slovakian maalein 2-1. Viimeisessä ottelussa vastaan asettuu Portugali, jonka kaatamalla Suomella on mahdollisuus edetä sensaatiomaisesti EM-kisoihin.
EM-jatkokarsintojen avausottelussa Suomi hävisi Sveitsille, joka pelasi torstaina Portugalin kanssa 1-1-tasapelin. Lohkovoitosta käydään siis vielä kova kamppailu viimeisissä otteluissa. Sveitsi kohtaa päätösottelussa Slovakian.
Suomi venyi hienosti Slovakiaa vastaan torstaina ja nousi tappioasemasta voittoon. Suomen maaleista vastasivat rankkarista SJK-lupaus Maximo Tolonen sekä FC Jazzin kultakimpale Terry Ablade.
Ablade ja Tolonen olivat Suomen avainpelaajat Slovakiaa vastaan. Ablade hankki Tolosen laukoman rankkarin ja Tolonen taas alusti Abladen osuman.
– Sitä ei voi liiaksi korostaa, että jatkokarsinnassa nousu tappioasemasta voittoon vaatii paljon tahtoa ja osaamista. Heti pelin alussa näki, että jätkillä on hyvä lataus. Iso hatunnosto koko joukkueelle, teimme yhdessä ja teimme paljon, Suomen päävalmentaja Erkka V. Lehtola kommentoi Palloliiton nettisivuilla.
Sunnuntaina on paljon pelissä. Lohkovoittaja etenee suoraan alle 17-vuotiaiden EM-lopputurnaukseen. Lisäksi myös jatkokarsinnan parhaat lohkokakkonset kamppailevat vielä kisapaikasta.
– On hienoa, että viimeisessä pelissä on panosta. Jätkistä näki nyt pelin jälkeen, että he olivat tyytyväisiä, mutta eivät kylläisiä. Joukkue jahtaa sunnuntaina isoa paukkua, Lehtola totesi.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana