Barcelona-pelaaja jäämässä ulos MM-kisoista 13 minuutin takia – meneekö valitus läpi?
Kuva: Getty Images
Barcelonan hyökkääjä Munir El Haddadi taistelee kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan sääntöjä vastaan, jotka kieltävät pelaajia vaihtamasta A-maajoukkueesta toiseen, kertoo BBC.
Munir, 22, pelasi Espanjan A-maajoukkueessa 13 minuuttia EM-karsintaottelussa syyskuussa 2014. Sen jälkeen hän ei ole A-maajoukkuetasolla pelannut.
Nyt hän haluaisi edustaa vanhempiensa synnyinmaata Marokkoa, mutta Fifa hylkäsi maaliskuussa Munirin anomuksen vaihtaa maajoukkuetta.
Munir ja Marokon jalkapalloliitto FRMF ovat valittaneet Fifan päätöksestä Urheilun kansainväliseen vetoomustuomioistuimeen Casiin.
Fifan sääntöjen mukaan pelaaja ei voi vaihtaa A-maajoukkuetta, jos hän on jo edustanut toista maata virallisessa kilpailullisessa ottelussa.
Cas kertoi, että sitä oli pyydetty tekemään päätös Espanjassa syntyneen Munirin tapauksesta toukokuun puoliväliin mennessä, jotta pelaajan tilanne olisi selvillä ennen tulevan kesän maailmanmestaruusturnausta.
Marokko pelaa MM-kisojen alkulohko B:ssä Portugalin, Iranin ja Espanjan kanssa.
Munir on pelannut tämän kauden Barcelonasta lainalla Alavésissa, jolle hän on iskenyt yhteensä 11 maalia 31 ottelussa.
LUE MYÖS:
VAIN MEILTÄ! SAAT 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA – VAIN 1 EUROLLA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Mikael Forssell jättää HJK:n
- Piotr Parzyszek: KuPSin pelaajat herättäneet kiinnostusta Puolassa
- Leo Walta otti kantaa siirtohuhuihin: ”Ovat kiinnostuneita”
- HJK:n toppari siirtyy AC Ouluun
- KuPSille karvas tappio vieraskentällä – jatkopaikka edelleen omissa käsissä
- Valioliigalegendan poika debytoi edustusmiehistössä europeleissä – isä valmentajana
- Juventus pattitilanteessa tähtensä kanssa
- Nähdäänkö Mason Greenwood sittenkin MM-kisoissa?
- Ilves käytti pelaajiensa optioita
- Lähteet: Top 5 -sarjojen tehokkain keskikenttäpelaaja vaihtaa seuraa – kauppahinta vain yhdeksän miljoonaa euroa
- KuPSille karvas tappio vieraskentällä – jatkopaikka edelleen omissa käsissä
- Valioliigalegendan poika debytoi edustusmiehistössä europeleissä – isä valmentajana
- Huuhkajien legendaarinen taustamies lopettaa
- Lähteet: Top 5 -sarjojen tehokkain keskikenttäpelaaja vaihtaa seuraa – kauppahinta vain yhdeksän miljoonaa euroa
- Juventus pattitilanteessa tähtensä kanssa
- MTV: Jättipaukku! Tässä on Jarkko Wissin uusi seura
- Nähdäänkö Mason Greenwood sittenkin MM-kisoissa?
- Muistatko hänet? Takavuosien Chelsea-tähti osui Mestarien liigassa ensimmäistä kertaa kahdeksaan vuoteen
- Viimeistä kertaa historiassa? Lukas Hradecky joutui osaksi obskuuria tilastoknoppia
- Suurseura nurin! HJK:n alle 19-vuotiaille jättimäinen päänahka Youth Leaguen karsinnassa