Maalivahtilegendalla selvä mielipide illan UCL-jännäriin: ”En pysty näkemään Juventusta voittajana”

Tiistaina alkavat Mestarien liigan puolivälierät tarjoilevat eteemme heti todellisen namupalan, kun Juventus ja Real Madrid iskevät toistensa kimppuun.
Viime vuoden finaalin perusteella otteluparissa on yksi suosikki: Real Madrid. Hieman samansuuntaisesti ottelua ennakoi A-maajoukkueen ja HJK:n entinen maalivahtivalmentaja Markku Palmroos.
– En välttämättä lähtisi ennakoimaan ottelun lopputulosta joukkueiden kansallisten sarjojen esitysten perusteella. Juventus näyttää kiitävän kohti scudettoa, Real ”vain” Mestarien liigan paikoille. Tästäkään huolimatta en vain pysty näkemään Juventusta voittajana tästä otteluparista, Palmroos pyörittelee SuomiFutis-sivustolle.
Läheisin vertailukohta tiistain kohtaamiselle on luonnollisesti viime kauden UCL-finaali, jossa Real Madrid nöyryytti Juvea 4-1-lukemin. Palmroosin mukaan Juventuksen ongelmat olivat nähtävissä jo viime kesäkuussa.
– En lähde liiemmälti kritisoimaan Juventuksen puolustusta, sillä nykyiselläänkin se on kovaa luokkaa. Samalla henkäyksellä on sanottava, että finaalitappiosta läpi Serie A -kauden, ei Juven puolustus ole samanlaista betonia ollut kuin viimeisinä vuosina.
– Juve saattaa hyvinkin jopa ottaa maalin voiton tiistaina, mutta siihen se tarvitsee aivan ilmiömäisen onnistumisen alakerrassa. Jos tämä ottelu olisi pelattu kolme vuotta sitten, olisin laittanut roposeni saletisti Juventukselle. Nyt on vähän vaikea uskoa, että huippukuntoinen Real Madrid joutuisi kovin suuriin vaikeuksiin.
Joka tapauksessa tiistaina näytellään vasta draaman ensimmäinen näytös. Palmroos uskoo, että homma ei täysin pläkkiselvä tiistain jälkeen vielä ole.
– Juventus tekee kaiken sen, mihin sillä on nykykunnossaan mahdollisuudet. Olen sitä mieltä, ettei se tule loppupeleissä riittämään. On ollut hieno katsoa, miten Real Madrid on joulun ajan notkahduksestaan noussut. Tähtäin on selvästi Mestarien liigan voitossa, eikä se ole mikään mahdottomuus.
– Vesi kielellä tässä jo ollaan, huikea matsi joka tapauksessa edessä, kuusinkertainen Suomen mestari Markku Palmroos päättää.
Näet Mestarien liigan puolivälieräottelun Juventus-Real Madrid Viasatin kanavilla ja Viaplayssa tiistaina 3.4. kello 21.00 alkaen.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Italopodcast: Pillit pussiin ja uuteen nousuun – Brescia palaa huipulle?
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Marko Saloranta kommentoi Helmareiden EM-pettymystä: ”Tulee sattumaan pitkään”
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Jättimäinen pettymys! Helmareiden unelma kaatui viime metreillä
- HJK:lle karmea nöyryytys – europelit vaarassa katketa lyhyeen
- Näkökulma: Tukkapöllyn Färsaarilla täytyy herättää HJK – kaksi ongelmaa ratkaistava
- Ranskalainen supertähti siirtyy Saudi-Arabiaan
- Katso: Humanoidirobotit ottivat yhteen jalkapallon merkeissä – lopputulos oli karu
- Huuhkajien Fredrik Jensenin uusi seura selvillä
- Miika Nuutinen reagoi HJK:n nöyryyttävään selkäsaunaan: ”Täysi painajainen”
- Lionel Messi teki jälleen yhden ennätyksen MLS-liigassa. Meneekö tuossa itsekin jo laskuissa sekaisin?
- Tähtihyökkääjä jättää VPS:n – siirtyy Saksaan
- Kesätoripodcast: Hulluin siirto ikinä & viikon kuumimmat kesäliikkeet
- Sveitsissä hehkutusta Helmareiden pudotuspelihaaveet murskanneesta noususta – ruotsalaisvalmentajan ilo pilvissä: ”Tällaiset hetket”
- Suurseura löylytti Ilvestä! Yhdeltä pelaajalta hurjat tehot