Suomifutislegenda uudessa roolissa keskiviikkona – povaa hienoa ottelua

Kuva: Juha Tamminen
Upean uransa viime kauteen lopettanut Veli Lampi debytoi uudessa roolissa keskiviikkona. Lampi on asiantuntijana ISTV:n ja Ruutu+:n suorana näyttämässä huippuottelussa SJK-HJK.
– Kiva päästä mukaan Veikkausliigaan tällä tavoin. Asiantuntijatehtävä on ilman muuta haastava, mutta uskon, että pelivuosista on aika paljon hyötyä siihen, Lampi toteaa SuomiFutis-sivustolle .
– Paljon mielenkiintoisemmalla ottelulla ei voisi aloittaa. SJK-HJK on muodostumassa yhdeksi suomalaisen futiksen klassikoista.
Seinäjoella pelaajakasvatuksensa saanut, mutta HJK:n paidassa suurimmat kotimaan meriittinsä hankkinut ex-maajoukkuemies muistuttaa realiteeteista.
– HJK on lähtökohtaisesti suosikki jokaisessa veikkausliigaottelussa. Kaikki muu kuin voitto on heille pettymys. Kauden alku on aina jonkinlaista hakemista – HJK on silti avannut kahdella voitolla, Lampi miettii.
– Opin Mika Lehkosuolta pelaajaurallani opetuksen, että alkukaudesta pitää raapia pisteitä, myöhemmin peli kehittyy enemmän. Tuskin ”Bana” on tätä omaa viisauttaan unohtanut.
Veli Lampi lopetti uransa VPS:n kapteenina. Ensin hän veti vähän henkeä, mutta on nyt mukana työelämässä jalkapallovalmennuksen apuvälineitä suunnittelevassa ja myyvässä Taktiko Solutions Oy:ssa.
– Vedin vähän henkeä ja sitten työt alkoivat kiinnostaa. Ja jalkapallon seuraaminen myös. Odotan todella innolla huomista peliä. Nyt on vasta kolmas kierros ja näin iso ottelu edessä, Lampi sanoo.
– Otteluruuhka on vasta alkamassa, joten tähän peliin molemmat pääsevät aika tuoreina ja ilman suurempia loukkaantumisia.
Lampi muistuttaa, että joukkueiden lähtökohdat peliin ovat hieman erilaiset.
– HJK:lla on sama valmennus kuin viime vuonna. Pelaajisto on muuttunut jonkin verran. SJK taas lähtee kauteen uudessa valmennuksessa. Toki myös pelaajisto on muuttunut siellä.
– HJK:n riveistä seuraan erityisellä mielenkiinnolla Riku Riskiä, jonka tunnen maajoukkueesta hyvin. Myös uusi brassikärki Klauss vaikuttaa hyvin kiinnostavalta pelaajatyypiltä. SJK:n Reuben Ayarna vaikuttaa loistavalta täsmähankinnalta, Lampi kehuu.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- MLS:n runkosarja päättyi – näin suomalaisilla sujui
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- Bundesliigassa isojen kohtaaminen – näin kävi Der Klassikerissa
- Suora putoaja selvillä – näin kävi Hakan ja KTP:n kohtalonpelissä
- Expressen: Tässä on Ruotsin uusi päävalmentaja
- Naatan Skyttä taas maalinteossa!
- Matias Siltanen kertoi mielipiteensä siirtohuhuista: ”Näin suuret seurat eivät seuraa sinua, jos…”
- Fotbollskanalen: Graham Potter siirtymässä Ruotsin A-maajoukkueen peräsimeen
- Naatan Skyttä taas maalinteossa!
- Expressen: Tässä on Ruotsin uusi päävalmentaja
- HIFK:n sarjanousu varmistui
- Haastattelu: Matias Tamminen avasi Veikkausliigan ja Allsvenskanin eroja: ”Se pitää vain kestää”
- Matias Siltanen kertoi mielipiteensä siirtohuhuista: ”Näin suuret seurat eivät seuraa sinua, jos…”
- Bundesliigassa isojen kohtaaminen – näin kävi Der Klassikerissa
- Toni Koskelan Kalmar nousi yksinään Superettanin kärkipaikalle
- Suora putoaja selvillä – näin kävi Hakan ja KTP:n kohtalonpelissä
- Virallista: Murilo poistuu SJK:sta – sopimus purettu
- Bild: Eintracht Frankfurt haluaa Matias Siltasen – hintalappu 15-20 miljoonaa euroa