TPS:ltä hieno pelipaitalahjoitus turkulaisille lapsille – ”Mustavalkoiset värit entistä paremmin näkyviin”
Kuva: Juha Tamminen
TPS ilmoittaa verkkosivuillaan päivän hyvästä työstään. Veikkausliigaseura lahjoittaa aidot pelipaidat yhdelle turkulaiselle ikäluokalle, joka on tänä vuonna vuoden 2011 ikäluokan lapset.
Heitä on yhteensä 1600.
Paitojenlahjoitus suoritetaan yhdessä Turun kaupungin kanssa. Paidat ovat aitoja PUMA:n valmistamia Tepsin pelipaitoja.
– On erittäin hienoa, että Turun kaupunki lähti myös tähän projektiin mukaan ja tavoitamme heidän kauttaan kaikki Turun esiopetusikäiset lapset. Tämä on pitkäjänteinen viisivuotinen projekti, eli vuosina 2012-15 syntyneet esikouluikäiset lapset saavat myös omat pelipaitansa tulevina vuosina, TPS jalkapallon myyntijohtaja Timo Tuominen kehui seuran tiedotteessa.
TPS jakaa paidat yhteistyössä yhteistyökumppaniensa OP Turun Seudun, LähiTapiolan, Varsinais-Suomen ja Silja Linen kanssa. Brittiläinen tutkimus on toiminut mallina.
– Erään brittitutkimuksen mukaan lapset valitsevat omat suosikkijoukkueensa juuri kouluiän kynnyksellä. Haluammekin saada mustavalkoiset värit entistä paremmin näkyviin kaupunkikuvassa, Tuominen lisää.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Saksan MM-pettymys käynnisti päävalmentajahuhut – Jürgen Kloppilta suora vastaus
- Jatkuuko Julian Nagelsmannin pesti Saksan MM-pettymyksen jälkeen? Nyt tuli vastaus
- Son Heung-min pyysi Etelä-Korean faneilta anteeksi ja esitti heille yhden pyynnön
- LIVESEURANTA: Norsunluurannikko ja Norja iskevät yhteen illalla
- Graham Potter: Ranskalla ei ole heikkouksia – ”Meidän täytyy pelata elämämme ottelu”
- Hollanti putosi – Ronald Koeman puolusti systeemiään: ”Voitte ajatella taktiikoista mitä haluatte”
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Casemiro kertoi Brasilian avaimen voitossa Japania vastaan: ”Se oli tärkeintä”
- Neymar käskettiin takaisin lämmittelemästä – näin Carlo Ancelotti kommentoi
- Etelä-Korean eronnut valmentaja sai tappouhkauksia – lentokentällä toistasataa poliisia
- Ronaldo pyysi Zinédine Zidanea poistumaan Brasilian pukukopista: ”Tunnelma oli karmea”
- Jürgen Klopp äimistyi Saksan hylätystä osumasta: ”Arsenal teki 60 prosenttia maaleistaan tuolla tavalla”
- Manuel Neuer ja Joshua Kimmich lyttäsivät Saksan suorituksen MM-kisoissa – ”Emme pelanneet hyvin ketään vastaan”
- Daily Record: Topi Keskinen saattaa siirtyä Gert Remmelin alaisuuteen
- Neymar käskettiin takaisin lämmittelemästä – näin Carlo Ancelotti kommentoi
- Luka Modric teki MM-historiaa
- Matias Siltasen markkina-arvo kolminkertaistui Transfermarktissa
- Valtava shokki MM-kisoissa! Paraguay pudotti Saksan pilkuilla
- Hollantilaislegendalta kovaa kritiikkiä Ronald Koemanille: ”Mitä valmentajan päässä oikein liikkuu?”
- Huuhkajien pelaaja vaihtamassa seuraa Italiassa